Pulkrab a Dvořákova matka se odvolali proti rozsudkům, které nad nimi v květnu vynesl olomoucký krajský soud. Obě odvolání však byla zamítnuta, protože nebyly shledány důvody pro zmírnění trestů.

K Vrchnímu soudu v Olomouci se odvolal Pulkrab a matka Jaromíra Dvořáka. Dvacetiletý Daniel Pulkrab namítal, že prodavačce z olomoucké večerky, kterou s Dvořákem loni v únoru ozbrojení plynovou pistolí a maskováni kuklami přepadli, nezpůsobili těžkou újmu na zdraví. V odvolání namítal, že žena posttraumatickou stresovou poruchu jen simuluje, žádal pro sebe přiměřený trest a umístění do mírnějšího typu věznice. U soudu svého činu litoval.

Odvolala se také matka Jaromíra Dvořáka. Pro syna požadovala mimořádné snížení trestu pod spodní hranici zákonné sazby. Zdůvodňovala to tím, že loupež spáchal teprve šest týdnů po dovršení osmnáctých narozenin a že kvůli pouhým šesti týdnům jeho života nemůže být posuzován jako mladistvý, protože tak by mu bylo možné uložit podstatně mírnější trest od jednoho do pěti let vězení. Také on projevil u soudu lítost.

Žalobkyně však byla přesvědčená o tom, že oba rozsudky jsou zákonné a uložené tresty odpovídají tomu, co mladíci provedli.

„Prodavačka po přepadení prokazatelně trpí a léčí se s posttraumatickou stresovou poruchou. Nelze říci, zda tato nemoc u ní vůbec někdy odezní. U obžalovaného Dvořáka nejsou pro mimořádné snížení trestu důvody, závažným způsobem totiž ovlivnil kvalitu dalšího života poškozené," řekla státní zástupkyně a navrhovala obě odvolání zamítnout.

S jejím názorem se ztotožnil také senát Vrchního soudu v Olomouci. Lékaři i přizvaní soudní znalci podle předsedy senátu Milana Kaderky jednoznačně potvrdili, že u prodavačky stresová porucha přetrvává a navzdory léčbě se její zdravotní stav výrazně nelepší.

„Spouštěčem jejích problémů bylo právě loupežné přepadení. Oba obžalovaní by si měli pořádně vrýt do paměti, co ženě způsobili. Námitky Daniela Pulkraba proto považujeme za irelevantní. Odvolání se zamítá, stejně tak i žádost o umístění do mírnějšího typu věznice," poznamenal Kaderka.

Soud zamítl také odvolání matky Jaromíra Dvořáka. Pro mimořádné snížení trestu pod spodní hranici trestní sazby totiž nenašel důvody. Takový postup je možný například v situaci, kdy obžalovaný trpí nevyléčitelnou chorobou nebo má vyživovací povinnost k osobám, které jsou na něm závislé.

„Tato situace u něj nenastala. Navíc sám přiznal, že peníze z prodeje uloupených cigaret prohrál v automatech a utratil za pivo. Lítost, kterou projevil, je jen formální. Vůbec se nepokusil o náhradu způsobené škody, i když se jednalo o částky v řádech několika tisíc korun," připomněl Kaderka s tím, že uložené tresty jsou zákonné a přiměřené.

Dvořák s Pulkrabem 24. února loňského roku společně přepadli večerku v Libušině ulici v Olomouci. Do prodejny vstoupili maskováni kuklami a ozbrojeni plynovou pistolí. Pulkrab prodavačku strhl na zem, Dvořák z pokladny ukradl tržbu 3 200 korun. Odnesli si také cigarety a stravenky v hodnotě téměř pět tisíc korun a poškodili elektronickou pokladnu.

Pulkrab sám přepadl 8. června loňského roku hernu ve Šternberku. Barmanku a ženu, která jí přiběhla na pomoc, se snažil vytlačit od baru a kasy. Barmance pak nožem na koberce zasadil pět řezných ran do horní poloviny těla. Pokladnu s téměř 19 tisíci se mu však odnést nepodařilo. Z místa pak uprchnul, aniž by z herny cokoliv ukradl. U soudu přiznal, že se dvakrát léčil kvůli závislosti na drogách a že si pervitin aplikoval i před loupeží v herně. Oběma mladíkům původně hrozilo až dvanáct let vězení.

SOUVISEJÍCÍ: Za loupež a pobodání barmanky dostal mladík 6 let