Olomouc: loupeže gamblerů
Mladiství, kteří se dostali do tíživé situace, ale také gambleři a nebo lidé závislí na drogách, jsou podle olomouckých policistů nejčastěji viníky loupežných přepadení. „Dostávají se většinou do zcela neřešitelných problémů, takže pak ztrácejí zábrany,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.
Vánočními dárky pro syna maskoval třeba pohnutky svého činu muž, který přepadl v polovině prosince bar v Olomouci. „Mířil na servírku pistolí, a ta mu vydala třicet tisíc korun,“ popsala olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.
Vyšetřovatelům pak pachatel z Trutnovska, který pracuje u bezpečnostní agentury, vysvětloval motivy útoku tím, že potřeboval peníze na vánoční dárky pro syna. „Část financí ale obratem prohrál v automatech,“ uvedla mluvčí.
Šumperk: lupič měl smůlu
Občas však dochází i k bizarním loupežím, jako třeba loni v březnu při přepadení pobočky banky v Mohelnici. Jedenatřicetiletý muž ze Šternberka vyloupil banku v době, kdy tam byl jediný klient – a to policista v civilu.
Pachatel se tedy ze dvousettisícového lupu neradoval dlouho, protože už pár hodin po činu skončil v rukou policistů.
„Muž vešel do banky a přes hlavu si přetáhl punčochu. Maskovaný ještě baseballovou čepicí namířil na pokladní pistoli. Potichu ji vyzval k vydání hotovosti, a tu pak odnesl ven z banky v igelitce,“ vylíčil šumperský policejní komisař Petr Kolář.
Přítomný policista si však zapamatoval SPZ auta lupiče a díky tomu ho v krátké době dopadli. Obhajoval se tím, že ho na scestí přivedla svízelná životní situace a dluhy v bance.
Prostějov: výrazný nárůst
Výrazný nárůst loupežných přepadení oproti loňskému roku zaznamenali policisté na Prostějovsku. „Zatímco v roce 2007 jich bylo ke dvaačtyřiceti, loni jen do konce listopadu šestapadesát,“ uvedla mluvčí prostějovské policie Alena Nedělníková.
Vyšetřovatelé objasnili třiadvacet z nich. Nejčastější obětí, jak uvedla mluvčí, jsou ženy. Poslední takový případ se stal v Okružní ulici v Prostějově čtyři dny před Štědrým dnem.
„Neznámý pachatel přistoupil několik minut po půlnoci zezadu k jedenačtyřicetileté ženě, která šla po chodníku. Udeřil ji do zad, až upadla na zem, a poté jí vytrhl z ruky kabelku. Přišla tak o mobilní telefon, svazek klíčů, finanční hotovost a platební karty. Škodu vyčíslila na tři tisíce šest set padesát korun. Naštěstí se jí nic nestalo,“ popsala mluvčí.
Přerov: smyšlené případy
Přerovští policisté řešili jen v loňském roce na čtyřicet devět loupežných přepadení. „Desetkrát pachatelé použili zbraň – u sedmi případů to byl nůž, u tří střelná zbraň,“ shrnula statistiku mluvčí policie Michaela Sedláčková.
Doplnila, že policisty v regionu zaměstnávají také fiktivní loupeže. „Podaří se nám objasnit tak pětasedmdesát až osmdesát procent loupeží.
Nejproblémovější je však vyšetřování případů, které si poškozený sám vymyslí, většinou z obavy před reakcí partnera nebo rodičů. Policisté se věcí intenzivně zabývají, aby nakonec zjistili, že se přepadení vůbec nestalo,“ řekla Sedláčková.
Fiktivní lupiče si třeba vymyslel loni v červnu mladík z Karvinska. „Oznámil na policejní stanici v Hranicích, že ho ve vlaku přepadli dva muži a ukradli mu čepici a mobil. Kriminalisté však zjistili, že věci ztratil v opilosti, a když vystřízlivěl, bál se to přiznat rodičům,“ uvedla mluvčí.
Podle přerovských policistů roste počet loupeží se zbraní v ruce a zvyšuje se agresivita.
„Mnozí se však stanou obětí přepadení kvůli svému rizikovému chování. Lidé by se měli v noci vyhýbat tmavým místům a zákoutím, kde nesvítí veřejné osvětlení. Například noční procházka parkem nebo okrajovou částí města je téměř hazardem,“ radí mluvčí Sedláčková.
Pokud se člověk přesto stane obětí přepadení, je lepší lupiče zbytečně neprovokovat a raději mu hned vydat peníze. Jen tak lze totiž předejít fyzickému útoku.
„Napadený by také nikdy neměl pachateli vyhrožovat policií. Měl by zachovat chladnou hlavu a násilníka si dobře prohlédnout pro jeho případnou identifikaci,“ doporučuje mluvčí.
Počet loupeží v kraji za rok 2008
leden – listopad 2008
Okres Přerov 39 loupeží (16)
Okres Olomouc 91 loupeží (29)
Okres Prostějov 56 loupeží (23)
Okres Šumperk 24 loupeží (20)
* číslo v závorce označuje počet objasněných případů
Zdroj: Policie ČR