Čtvrteční jednání se týkalo správců nemovitostí, ve kterých hlavní organizátor podvodu s nezdaněným lihem Radek Březina vyrobený alkohol ukrýval.

Jeden takový sklad se nacházel i na území Olomouce. Jeho správce Tomáš Pantlík jako jediný nebyl souzen za účast na organizované skupině a dostal podmíněný trest.

Ve čtvrtek u krajského soudu odmítl vypovídat s tím, že vše podstatné již řekl v minulosti.

Naopak správce ostravského skladu Ivan Kovařík vypovídal. Dle svých slov netušil, že se tam nacházejí barely plné lihovin.

Jako důkazy předložil různé dokumenty a vlastnoruční náčrtek haly, v němž vyznačil, která část skladu komu patřila.

„Je tam 23 nájemních smluv. Z dokumentů je zřejmé, kdo sklad vlastnil a komu jej pronajímal. Tady ta část byla oddělená,“ ukazoval názorně soudci Eduardovi Ondráškovi.

Vězení vrchní soud zrušil

Kovařík původně dostal trest v podobě 9 let a 2 měsíců ve vězení, proti rozsudku se však odvolal a vrchní soud v červnu 2017 verdikt krajského soudu zrušil.

Stejně jako u Pantlíka nebyla jeho vina zcela bez pochybnosti prokázána.

U hlavního líčení ve čtvrtek vypovídal rovněž Lubomír Kaláč, kterého eskorta přivedla v poutech.

„Kovařík musel o nezákonném obchodu s lihem vědět,“ je přesvědčený Březinův spolupracovník, který navážel lihovinu do jednotlivých skladů.

„Přivezl jsem asi dvacet cisteren, možná víc. Už si to přesně nepamatuji, je to dávno,“ reagoval na dotaz státního zástupce.

Předvolaní bratři Březinovi se k líčení nedostavili, Radek a Tomáš využili práva nevypovídat. Soudní proces bude pokračovat v pátek, kdy proběhne výslech dalších dvou svědků dané kauzy.