Do vesnice mezi Uničovem a Šumperkem se totiž sjíždějí v autech cizinci, což zde není zrovna obvyklé.

Po říjnové šarvátce mezi dvěma kluby motorkářů, kdy jeden muž byl zavražděn, policisté mají nad vesnicí zvýšený dohled.

„Hlídka v sobotu v Libině zaznamenala zvýšený počet aut cizinců, situaci monitorujeme, hlavně u klubovny, kde se minulý incident stal. Zatím je ale klid," uvedla krajská policejní mluvčí Marta Vlachová.

Základna z bývalé samoobsluhy

Základnu v Libině mají od loňska členové motorkářské party Outlaws, v překladu psanci.

Jeden z nejdrsnějších gangů má stovky členů po celém světě. Česká odnož Outlaws vznikla v roce 2010. Jejich nepřáteli jsou proslulí Hells Angels, ti podle všeho přijeli do Libiny vyvolat v říjnu incident, aby ukázali svou svrchovanost.

Potyčka skončila střelbou, po níž zemřel polský motorkář, další dva muži byli zranění.

Policisté sice všechny účastníky akce zadrželi, ale poté je všichni propustili. Z vraždy nikdo obviněn nebyl.

Klubovna se „psanců" se nachází v Horní Libině v budově bývalé prodejny Jednota.

Objekt je obehnán vysokým plotem, majitel nemovitosti je ze Šumperska, ale s médii nekomunikuje a na adrese svého trvalého bydliště není k zastižení.

V kraji tři radikální kluby

V Libině válčily motorkářské gangy, po krvavých jatkách je vesnice v šoku

K několika šarvátkám již v Česku mezi motorkářskými partami došlo, žádný incident ale nebyl tak závažný jako v říjnu 2013 Libině, vesnice se tak stává velmi známou.

Oba kluby, které se střetly v Libině, zmiňuje i zpráva ministerstva vnitra o extremismu na území České republiky v roce 2012. V ní uvádí, že na území Olomouckého kraje působily loni tři radikální motorkářské kluby.

„Jednalo se o Black Dragons MC a Vikings Přerov MC, spadající pod Hells Angels a Outlaws. Mezi Hells Angels a Outlaws docházelo k opakovaným konfliktům," stojí ve zprávě ministerstva vnitra.

Motorkářské gangy

Outlaws MC

Působí: od roku 1935 v USA, nyní v dalších 18 státech ve světě
Počet členů: 1900
Nepřátelé: Hells Angels, Sons of Silence
Bývalý mezinárodní prezident Outlaws Harry Joseph Bowman sedí od roku 1999 ve vězení za tři vraždy. Násilí nepoužíval jen proti znepřáteleným gangům, ale dopouštěl se ho i ve vlastních řadách. V čele Outlaws stál také třeba Kevin O´Neill, ten má pro změnu doživotí za vydírání. Další Thomas Sienkowski byl za stejný čin odsouzen na deset let.

Hells Angels

Působí: od roku 1948 v USA, nyní dalších 31 zemí
Počet členů: 3600
Nepřátelé: Outlaws, Pagans, Mongols, BandidosI – s tímto gangem je spojováno násilí a další trestné činy, především držení a distribuce drog.
Před časem kanadská policie v Quebecu zatkla 123 členů místní bandy, někteří byli obviněni z pokusu o vraždu. Policie zabavila také velké množství kokainu, heroinu i několik milionů dolarů.