Dva lidé po konzumaci těchto lihovin zemřeli na podzim 2012 na otravu metanolem, další dva ze stejného důvodu skončili v nemocnici.

U soudu vypovídal dlouholetý kolega muže, který po vypití rumu zakoupeného v Zenitu zemřel.

„Devět let mi v práci dělal parťáka. V době, kdy probíhala metanolová aféra mi nabídl litr rumu za 120 korun," vzpomněl muž středního věku.

Navzdory tomu, že v tu dobu lidé umírali na otravu metanolem, se neznámého a podezřele levného alkoholu nebál.

„Tvrdil, že ho koupil před dvěma roky, tak jsem to bez obav vypil. Flašku mi donesl v pátek a pak jsme oba měli týden dovolenou. On se už ale do práce nevrátil, zemřel na otravu metanolem," řekl dělník, kterého neznámý rum na zdraví nijak neohrozil.

Litrovou láhev nekolkovaného a neznačeného rumu si od obžalovaného prodejce Luďka Vejmoly koupil také jeho kamarád.

„Koupil jsem si to v létě 2012 na zkoušku. Další dvě flašky jsem si od něj vzal v listopadu. Po kolku ani etiketě jsem se nepídil, k pití jsem je nepotřeboval," řekl mladík s tím, že levný rum skončil v domácím vaječném koňaku.

Chci ten nejlevnější alkohol

Dcera muže, který otravu metanolem po rumu zakoupeném v Zenitu přežil, u soudu potvrdila, že ho ve stejné prodejně také pravidelně kupovala.

„Vždycky jsem řekla, že chci ten nejlevnější a prodavačka mi ho dala. Měla ho schovaný pod pultem," popisovala mladá žena.

Na její slova ihned zareagovala obžalovaná prodavačka a snažila se ji přesvědčit o tom, že pro levný alkohol si její otec chodil také jinam.

„Když jsme náhodou neměli, šel do večerky k videopůjčovně nebo do stánku k podchodu," tvrdila žena, které hrozí za prodej závadných lihovin až deset let vězení.

Hlavní líčení bylo odročeno na začátek května.

Vypovídat bude například jednatel slavonínské likérky, od kterého měl podnikatel Luděk Vejmola nekolkovaný a neznačený rum a vodku více než rok odebírat.