Pomazávání diváků černidlem při šumperském mikulášském průvodu je tradicí již léta.

Šmouhy na tvářích přihlížejících vytvářejí čerti, kteří doprovázejí početnou skupinu andělů i samotného Mikuláše.

Jenže letos měl tento zvyk nepříjemnou dohru, několik dětí totiž muselo vyhledat lékařské ošetření poté, kdy se jim na obličeji po účinku černé masti objevily spáleniny.

Na policii pak doputovalo několik trestních oznámení od rodičů dětí i samotného pořadatele, kterým je Římskokatolická farnost.

„Mazadlo používaly osoby mladší patnácti let. Ale nezjistili jsme, že by jednaly s cílem způsobit komukoli újmu na zdraví," uvedla mluvčí policie Marie Šafářová s tím, že policisté k původcům nepříjemností nebudou žádné informace upřesňovat a případem se nadále zabývají.

„Předmětem dalšího šetření je především rozsah zdravotního poškození a případná nedbalostní rovina tohoto jednání," dodala Marie Šafářová.

Rozbor „čertovské" masti zřejmě potrvá několik měsíců.

Součást oficiálního průvodu

Mikulášské oslavy v centru Šumperku pořádá Římskokatolická farnost už řadu let, rolí andělů a čertů se ujímá řada dobrovolníků.

Za farnost již politování nad událostí vyjádřil politování děkan Slawomir Sulowski.

V prohlášení, které vydal na internetových stránkách farnosti, mimo jiné uvedl, že se akce se účastní mnoho lidí v převlecích a není v silách organizátorů jejich chování uhlídat.

Řada farníků byla přesvědčena, že toxickou mast nepoužil nikdo z dobrovolníků, ale škodil někdo, kdo se v převleku ke skupině připojil. Opak je ale pravdou.

„Jednalo se o osoby, které byly součástí oficiálního průvodu," zmínila mluvčí policie Šafářová.

Děkan Slawomir Sulovski vývoj případu nechtěl zatím komentovat.

„Ze strany policie jsem žádné informace nedostal, takže těžko se k něčemu mohu vyjadřovat," řekl Slawomir Sulovski. 

PSALI JSME: V mikulášském průvodu někdo popálil malé děti