Na nejméně 7 732 falešných receptů on a dvě jeho kolegyně prodaly v malé lékárně v Hodolanech 10 561 krabiček léčiv s pseudoefedrinem.

Veselovský musí také zaplatit pokutu 100 tisíc korun a po dobu pěti let nesmí pracovat ve zdravotnictví ani jako farmaceut.

Lékárník Michal Veselovský odmítal v přípravném řízení na policii po celou dobu vypovídat.

Ve čtvrtek se však u Okresního soudu v Olomouci ke všemu doznal a litoval toho, že narkomanům nurofen stop grip a modafen ve velkém vydával.

„Už v době, kdy ještě tyto léky nebyly na předpis, jsme prodávali okolo jednoho tisíce balení měsíčně. Pak bych rozdíl jen v tom, že lidé přicházeli s padělaným receptem. Nevěděl jsem, že si z toho vyrábějí pervitin. Měl jsem jen takové podezření. Osobně jsem z toho žádný prospěch neměl," hájil se u soudu Veselovský.

Později uvedl, že na každé krabičce jeho matka jako majitelka lékárny vydělala od 25 do 30 korun. Celkově odhadoval zisk z prodeje na 300 tisíc korun.

Narkomani však hodolanským lékárníkům nechávali také další peníze za ochotu. Při jednom nákupu se obvykle jednalo o dalších 100 až 200 korun.

Oceňovali také to, že jim farmaceuti zboží balili do igelitových tašek, aby ostatní zákazníci neviděli co a v jakém množství si odnášejí a že se jich na nic nevyptávali. Nezdržovali je ani tím, aby na krabičky psali potřebné dávkování.

Belmondo, Cuketa ani Beton nepřišli

K hlavnímu líčení se však ve čtvrtek nedostavil žádný z předvolaných svědků.

Většinou se jednalo o dlouholeté uživatele pervitinu, kteří jsou v Olomouci známí pod přezdívkami Karel, Belmondo, Komár, Cuketa, Blonďák, Beton nebo Prcek.

Předseda senátu Michal Jelínek proto postupně četl jejich výpovědi z přípravného řízení. Z nich bylo jasné, že Veselovský odběratelům detailně radil, jak mají upravovat recepty, razítka lékařů, rodná čísla i latinské výrazy pro počty balení.

Některým zákazníkům vydal až 108 krabiček naráz, z lékárny často odcházeli s plnými krabicemi a narvanými igelitkami. Stejně postupovaly také jeho dvě kolegyně.

Svědci se shodovali v tom, že ve městě bylo veřejným tajemstvím, jak lehce se dají tyto přípravky v hodolanské lékárně získat. V jiných olomouckých apatykách je totiž farmaceuti vždy upozornili na to, že kvůli falešnému receptu zavolají policii a neprodali jim nic.

Státní zástupkyně Lenka Kremzerová požadovala za výrobu a držení předmětů k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky pro Veselovského nepodmíněný trest na čtvrtině trestní sazby, která je až pět let vězení.

Soud ho nakonec potrestal dvěma lety vězení se zkušební dobou na tři roky, peněžitým trestem 100 tisíc korun a zákazem činnosti ve zdravotnictví a výkonu profese farmaceuta na dobu pěti let.

„Jedná se o extrémní případ z hlediska počtu vydaných balení léčiv i doby, po kterou je vydával. Kombinace trestů, které soud zvolil je dostatečná. Nepodmíněný trest nebyl v tomto případě nutný," sdělil Jelínek. Státní zástupkyně i obhájce Veselovského si ponechali lhůty na podání odvolání.

Materiál na pervitin za 18 milionů

Čtyřiatřicetiletý Michal Veselovský měl jako farmaceut a zároveň vedoucí lékárny v Hodolanské ulici v době od 1. srpna 2010 do 20. února 2012 vydat na nejméně 7 732 padělaných receptů celkem 10 561 krabiček přípravků Modafen a Nurofen Stopgrip.

Z tohoto množství bylo možné vyrobit až 9 kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

Srovnatelně velké lékárny měsíčně vydávaly jen okolo 10 krabiček těchto léčiv, hodolanská provozovna však každý měsíc prodala okolo jednoho tisíce balení.

Lékárníka už potrestal Státní ústav pro kontrolu léčiv pokutou 175 tisíc korun.

Česká lékárnická komora s ním zahájila disciplinární řízení. Muž si na něm vyžádal osobní účast, z obou předem avizovaných jednání se však omluvil. Třetí termín vyprší koncem listopadu.

Státní zástupkyně nevyloučila, že kvůli výdeji Modafenu a Nurofenu Stopgrip na padělané recepty budou stíháni další zaměstnanci lékárny v Hodolanské ulici.