Důchodkyni uškrtil přímo u ní doma a pak ji okradl. Muž se hájil tím, že si na nic takového nepamatuje.

Lékař navštívil těžce nemocnou čtyřiasedmdesá­tiletou ženu v jejím bytě loni 1. listopadu večer. Žena byla většinou opatrná a cizího člověka by do bytu nepustila.

Vrah však využil toho, že jej znala a jako lékaři mu i důvěřovala. To se jí ale nevyplatilo.

Muž na ni zaútočil, několikrát ji udeřil do obličeje, srazil ji na podlahu, naklekl jí na hrudník a začal ji škrtit.

Žena zemřela na následky udušení.

Vrah si poté odnesl z bytu různé cennosti, mimo jiné i náušnice, které mrtvé ženě sundal z uší. Vzal i zubní protézu.

Osmnáctiletý trest obžalovaný dostal už u krajského soudu v Ostravě. Vrchní soud v Olomouci udělal jen malou změnu.

„Ve výroku o trestu jsme upřesnili výši náhrady škody. Spolu s odcizenými věcmi ukradl i hotovost nejméně 14 tisíc korun,“ řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

„Trest je zcela adekvátní. Byl to brutální útok, nešlo o jeden úder, ale četná napadení vůči nemocné bránící se ženě,“ sdělil předseda senátu Vilém Ravek.

Mám schizofrenii, hájil se vrah

Muž, kterému za vraždu hrozilo 15 až 20 let, tvrdil, že byl v době útoku nepříčetný. Odkazoval na vlastní rozštěp osobnosti.

„Chtěl bych politovat tento čin, který se udál prostřednictvím mé osoby, vlivem mé schizofrenie. Ten případ se dostal do roviny, kam nepatří,“ hájil se obžalovaný.

Soudci však jeho argumenty zamítli. O jeho nepříčetnosti prý nic nesvědčí.

„To se neobjevuje v žádných lékařských zprávách. Z těch naopak vyplývá, že u něj dominují narcistické rysy a nekritičnost,“ podotkl předseda senátu.

Proti původnímu rozsudku se odvolal i státní zástupce, který chtěl naopak přičíst obžalovanému k tíži i přečin neoprávněného opatření platebního prostředku.

Vrah si totiž spolu s věcmi odnesl i platební karty. Soud ale muži trest nezpřísnil, ukradené karty nebyly platné.

Lékař měl problémy s pitím a braním léků. Střídal zaměstnavatele, propouštěn byl pro nespolehlivost. Dopouštěl se drobných krádeží, měl dluhy. Na jeho majetek je vedena řada exekucí.

(ČTK, pakk)