Rodiče jako důkaz u soudu předložili videozáznam, který při porodu pořídil otec těžce postižené Lucie. Manželé Blaťákovi se s nemocnicí soudí o 16,9 milionu ko­run.

V jednací síni Okresního soudu v Olomouci se ve čtvrtek několikrát přehrával videozáznam, který při porodu pořídil otec postižené holčičky.

„Video je důkazem, že lékaři olomoucké Fakultní nemocnice použili metodu tlaku na břicho rodičky, takzvanou Kristellerovu expresi. Ta je však desítky let zakázaná, protože při ní může prasknout děloha, což se v tomto případě také stalo," uvedl advokát rodičů Petr Poloček.

Jeho slova vzápětí potvrdil soudní znalec z oboru gynekologie a porodnictví Zdeněk Hájek, který videozáznam z průběhu porodu sledoval.

„Je to typická Kristellerova metoda. Lékař tlačí celým předloktím, nikoliv dlaněmi, na břicho rodičky. Při tomto zakázaném postupu často dochází k poranění rodičky, například k prasknutí dělohy, poranění sleziny, jater či zlomení žebra," řekl Zdeněk Hájek.

Zároveň upozornil na to, že v kompletní dokumentaci rodičky není o tom, že jí lékaři v říjnu 2010 zapovězenou metodu provedli, ani slovo.

„Není o tom nikde žádná zmínka, viděl jsem to poprvé až na videozáznamu pořízeném otcem. Je to už léta zakázané, ale občas se tento postup v porodnicích přesto používá. Nikdo to ale do dokumentace samozřejmě nenapíše," popsal soudní znalec.

Šlo o přiměřený tlak na břicho, říká lékař

Lékař, který podle videozáznamu Kristellerovu expresi prováděl, popíral, že by zapovězenou metodu použil.

„Je to pro rodičky agresivní metoda. Nikdy jsem ji nedělal, znám to jen z literatury," tvrdil porodník.

Po přehrání videa řekl, že to, co při porodu prováděl je běžný a přiměřený tlak na břicho rodičky. To však znalec jednoznačně vyloučil.

Také porodní asistentka odmítla, že tehdy zmíněnou expresi použili.

„Nikdy jsem to nedělala, je to zakázané, protože to rodičce může ublížit," sdělila bývalá porodní asistentka.

Zakázaný postup porodníků odmítá také právník olomoucké Fakultní nemocnice.

„To by si tehdy nedovolili, protože otec si všechno nahrával na kameru," poznamenal právní zástupce nemocnice Karel Vítek.

Hlavní líčení pak bylo kvůli vypracování revizního znaleckého posudku odročeno na neurčito.

Holčička má nezvratně poškození zdraví

Při komplikovaném porodu v říjnu 2010 se děvčátko v porodních cestách dusilo, což nevratně poškodilo jeho zdraví.

Rodiče od té doby o těžce nemocnou dívenku pečují, léčba je velmi nákladná a pojišťovny pomůcky proplácejí jen v omezeném množství.

S olomouckou Fakultní nemocnicí se manželé Jana a Vlastimil Blaťákovi soudí o 16,9 milionu korun.

Nemocnice zodpovědnost za zdravotní stav nyní čtyřletého dítěte odmítá.

Kristellerova exprese Je metodou zakázanou už od roku 1952. Jedná se o postup, kdy porodník nalehne na břicho rodičky, tlačí na ně loktem a urychluje tím porod. Lidově se této metodě říká skákání na břicho. Nedoporučuje se a považuje se za škodlivou pro rodičku i plod, ale přesto je v mnoha porodnicích stále používána. Do dokumentace se její použití obvykle nezapisuje, protože postup není v souladu s tzv. lege artis – současnými dostupnými poznatky lékařské vědy.