Laboratorní rozbory prokázaly, že ve 144 průhledných plastových velkoobjemových barelech byl zjištěn etanol, který se používá k výrobě alkoholických nápojů. Metanol se v nich nenašel. Celkem se jednalo o 144 tisíc litrů modré tekutiny.

SOUVISEJÍCÍ: 

V Holici našli 144 tisíc litrů lihu, část unikla do kanálu FOTO

Záhadné barely z Holice: mohlo jít i o velký daňový únik

„Minulý týden jsme tento případ převzali od kolegů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Vedeme trestní stíhání proti čtyřem osobám pro trestný čin krácení daně, poplatku a jiné podobné povinné platby," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej s tím, že v současné době nebude k případu sdělovat další podrobnosti.

Každému ze čtveřice obviněných pachatelů hrozí podle olomoucké policejní mluvčí Marie Štrbákové až deset let vězení.

„Daňový únik dosahuje několika desítek milionů korun," upřesnila Štrbáková. Nechtěla však blíže specifikovat, kdo etanol v areálu bývalých sladoven v Holické ulici v Olomouci skladoval ani to, odkud barely pocházely a zda o nich majitel budovy věděl.

Bývalé sladovny v Holické ulici vlastní zlínská firma Profi-pronájmy. Generální manažer společnosti Tomáš Pantlík před časem potvrdil, že ho policisté kvůli nálezu barelů koncem září vyslýchali a že s policií spolupracuje. V současné době však není k zastižení ani na mobilním telefonu, vedení firmy se k celé záležitosti odmítá vyjadřovat.

Olomoučtí hasiči, celníci a policisté byli na konci září vyklízením suterénních prostor zaměstnáni několik desítek hodin. Hasiči museli sklepy nejdříve odvětrat, pak z nich vyvezli 144 plastových barelů s modrou tekutinou. Každý z nich měl objem tisíc litrů. Několik tisíc litrů kapaliny mělo uniknout z narušených obalů do kanalizace a do spodních vod. Nedošlo však k jejich ohrožení ani k narušení provozu čistírny odpadních vod. Neoficiální zdroje hovořily o tom, že se jednalo o 86procentní líh.