Z činu jsou obžalováni syn zabitého muže a jeho matka, bývalá manželka oběti.

Soud k závěru zatím nedošel, jednání bude pokračovat ve druhé polovině července.

V pátek u soudu vypovídal policista, který byl tehdy ve službě, i soudní znalci z oboru psychiatrie a klinické psychologie.

Po každé z jejich výpovědí následovala smršť otázek, připomínek a vysvětlování od obžalované pětašedesátileté ženy, kterou musel předseda senátu několikrát vracet zpět k tématu.

Z vraždy manželů z Přerově je spolu s mužovou bývalou manželkou obžalován i jejich šestatřicetiletý syn.

Podle obžaloby měli sedmého nebo osmého listopadu 2009 razantně fyzicky napadnout oba manžele v jejich domě a způsobit jim vážná masivně krvácející zranění, kterým na místě podlehli.

Těla pak Škodou Felicií, která patřila zabitému muži, někam odvezli a ukryli je.

„Poté částečně na místě činu uklidili krevní stopy, což se jim však v plném rozsahu nepodařilo,“ shrnula část obžaloby mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Uslyšela manželovo jméno a měla husí kůži

Na to, že se něco stalo, upozornili policisty příbuzní obětí, kteří pár nemohli najít. Policisté pohřešované začali hledat. Jeden z nich vypovídal i v pátek u soudu.

„Když jsme zazvonili u branky paní N., sdělila nám přes okno, že s námi bez advokáta mluvit nebude,“ popsal první reakci obžalované policista.

Hana N. to ale vysvětlila.

„Kdykoli jsem uslyšela jméno mého bývalého muže, dostala jsem husí kůži, protože můj muž se snažil od srpna 2008 dostat syna do vězení,“ připomenula incident, při němž potyčka obou mužů skočila zraněními na obou stranách.

Hysterická porucha osobnosti

Právě k tomuto případu si soudce Vladimír Hendrych nechá zpracovat ještě odborný znalecký posudek z oboru psychiatrie a klinické psychologie na obžalovaného Pavla N.

Tři znalci zatím vypovídali jen k osobnosti a psychickému zdraví matky. Žádnou duševní poruchu u ní nezjistili, popsali ale hysterickou poruchu osobnosti.

„Máme co do činění s jedincem, který je schopen měnit své podoby – jak rychle a elegantně opouští témata, projevuje se manipulativita, egocentrismus, dokáže se velmi dobře vžívat do své role. Jsou tu asocialita, sklony k teatrálnosti, problémy pociťovat lítost kromě sebelítosti,“ řekl klinický psycholog Pavel Kolda.

Vztah obžalované ženy k bývalému muži byl prý dlouhodobě negativní, sycený touhou po pomstě a s cílem zvítězit.

Obžalovaná skákala soudci do řeči

Zatímco v pondělí, kdy líčení začalo, působila Hana N. rezervovaně až pokorně, pátý den procesu se již chovala naprosto suverénně.

Neustále odbíhala od tématu, skákala svědkům i soudci do řeči, utíkala od pultíku ve chvíli, kdy k ní soudce mluvil, a úkolovala členy justiční stráže, aby jí podali brýle či složky.

Ani opakované rady, které jí udílel její advokát, příliš nepomohly a soudce jí několikrát musel vysvětlit, na co má v jaké chvíli právo a kdy už překračuje hranice.

„Žádám senát, abych mohla pokládat otázku tak, jak umím, a aby mi nebylo dvakrát během půl hodiny vyhrožováno,“ odpověděla na to obžalovaná žena.

Když se jí ale soudce zeptal, jak jí bylo vyhrožováno, vyjadřovat se k tomu nechtěla.

Syn si psal poznámky a hovořil klidně

Naopak její syn sledoval celé jednání takřka nezúčastněně, po celou dobu si psal poznámky a když dostal slovo, mluvil velmi klidně a rozvážně.

V závěru navrhl hned několik dalších svědků. Ti by měli potvrdit, že v době, kdy se čin stal, seděl u počítače a psal si s dalšími lidmi.

Soudce hodlá vyslechnout také znalce v oboru výpočetní techniky. Líčení je nyní odročené na druhou polovinu července.

Obžalovaným, kteří strávili ve vazbě více než jeden rok, hrozí podle starého trestního zákoníku až patnáct let vězení. Teoreticky je při prokázání vraždy udělit i výjimečné tresty nebo i doživotí.

Těla ani vražednou zbraň nenašli

Případ je neobvyklý zejména tím, že kriminalistům se nepodařilo přes usilovné pátrání nalézt těla obětí. Vyšetřovatel již dříve uvedl, že takový případ v Olomouckém kraji nepamatuje.

Bohužel chybí i vražedná zbraň.

Nejsilnějším důkazem proti obžalovaným jsou biologické stopy na místě činu i v autě, kterým údajně těla převáželi.