Dal tak za pravdu Krajskému soudu v Ostravě a uznal, že Hornbach nezískal před dvěma lety územní rozhodnutí v souladu s právními předpisy.
Krajský úřad totiž nepostupoval správně, když nezohlednil požadavek hygieniků na přehodnocení hlukové studie.
Na celý problém v průběhu územního řízení upozornil Jiří Skopal, který poukazoval, že krajská hygienická stanice sice vydala kladné stanovisko k územnímu rozhodnutí, vycházela však ze staré studie.
Když hygiena požadovala novou studii, bylo už pozdě. Spor se proto přesunul k soudům.
„Soud už před několika měsíci rozhodl, že krajský úřad porušil právo. Nezabýval se totiž předloženou hlukovou a?rozptylovou studií a ani požadavkem krajské hygienické stanice o doplnění projektové dokumentace o aktuální údaje. Nejvyšší správní soud teď smysl stanoviska krajského soudu jenom potvrdil,“ uvedl Jiří Skopal, který v sousedství Hornabchu bydlí.
Ten letos v květnu vyhrál spor s krajským úřadem a?krajský soud v Ostravě tehdy územní rozhodnutí pro Hornbach zrušil.
Na Nejvyšší správní soud se kvůli tomu s kasační stížností odvolal samotný krajský úřad, který nesouhlasil s původním rozsudkem – že rozhodl nezákonně.
„Krajská hygienická stanice původně vydala kladné stanovisko k územnímu rozhodnutí. Poté, co se však pan Skopal vůči rozhodnutí odvolal, požadovala hygiena doplnit materiály o novou studii. Územní řízení však v tom čase už bylo uzavřené,“ nastínila Hana Mazurová, vedoucí odboru strategického rozvoje kraje.
Toto stanovisko však Nejvyšší správní soud odmítl. „Krajský úřad potvrdil zákonnost vydaného územního rozhodnutí v situaci, kdy krajská hygienická stanice de facto odvolala své předchozí kladné stanovisko. Rozhodnutí krajského úřadu je proto nezákonné,“ řekl soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.
K závěru správního soudu se krajský úřad prozatím vyjádřit nechtěl, protože ještě neměl možnost nahlédnout do odůvodnění rozsudku.
„S vyjádřením počkáme do doby, kdy dostaneme písemné stanovisko soudu s odůvodněním. Do té doby zastáváme názor, že krajský soud rozhodl nesprávně, a trváme na důvodech kasační stížnosti,“ uvedl Tomáš Kocych, tiskový mluvčí Olomouckého kraje.
I když se Nejvyšší správní soud ztotožnil s postojem krajského soudu, kvůli procesní chybě musel jeho verdikt zrušit.
„Krajský soud totiž územní rozhodnutí zrušil i k žalobě druhého žalobce, kterým je Hnutí Duha. To však dle názoru Nejvyššího správního soudu nebylo oprávněno k podání žaloby. Krajský soud, který je vázán právním názorem Nejvyššího správního soudu, proto nyní bude muset žalobu Hnutí Duha odmítnout a územní rozhodnutí znovu zrušit,“ dodala tisková mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.