Soud bude pokračovat za měsíc.

Vietnamskému obchodníkovi hrozí až patnáct let vězení za to, že před dvěma lety měl v Lipníku nad Bečvou předat téměř dvacetikilogramovou zásilku sušeného konopí.

Marihuanu pak další muži vezli taxíkem na Slovensko, na hranicích je ale zadrželi celníci.

Předseda senátu zopakoval dosavadní vývoj případu včetně stanoviska obžalovaného, který se podle svého vyjádření trestného činu nedopustil.

„Řeč neměla být o marihuaně, byť na konci řetězce bylo zadrženo skoro dvacet kilogramů drogy. Diskuze se měla týkat osvědčení o způsobilosti znalosti jazyka českého za částku dvacet tisíc korun," připomněl přítomným Vladimír Hendrych.

U dubnového soudního líčení to vypověděl Vietnamec, který se s obžalovaným zná dlouhá léta z asijské komunity v Ostravě.

„Řekl, že mi osvědčení může zajistit a že si za to ode mě vezme dvacet tisíc korun. Měl jsem o to potvrzení zájem, ale už jsem se s ním nestihl domluvit. Nevěděl jsem, že obchodoval také s drogami," pronesl tehdy.

Kauce: několik set tisíc

Předání sušeného konopí na parkovišti v Lipníku zaznamenala policie na kameru.

K dispozici mají vyšetřovatelé i odposlechy vietnamských obchodníků.

Do telefonu mluvili o dvacetikilové koze a dvou miskách na krev, protože zvíře chtěli připravit podle svých zvyklostí a pozvat do Lipníka na hostinu známé ze Slovenska.

Státní zástupkyně však měla za to, že šlo o kódovanou řeč, aby nebylo patrné, s čím se skutečně obchoduje.

V úterý se bývala mohla přečíst výpověď spoluobviněného vyšetřovaného na Slovensku, ten ale odmítl vypovídat bez obhájce. Další svědek je ve Vietnamu, kde podle soudu výslech představuje zdlouhavou záležitost, do které se musí zapojit ministerstvo.

Vietnamec obžalovaný z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy přišel k soudu v doprovodu eskorty, protože je už přibližně rok a půl ve vazbě. Její lhůta končí za měsíc, opustit by ji mohl už nyní.

Musel by ovšem přistoupit na návrh soudu a složit kauci v řádu několika set tisíc korun. Vloni nicméně jeho příbuzní nabízeli zaplatit kauci ve výši milionu korun.

Soud bude pokračovat koncem října.