Po loňské škole v přírodě dostala okamžitou výpověď kvůli podezření ze sexuálního obtěžování prvňáčků. Při večerní hygieně se s chlapci ze své třídy zavírala ve sprše.

Na soud se obrátila sama Fabianová, protože důvody výpovědi odmítá. Chce očistit své jméno.

Za učitelku se postavili rodiče. Vloni sepsali petici. Řada z nich ji opět podpořila v soudní síni.

ČTĚTE TAKÉ: Vlak srazil v Olomouci člověka

Řekli, že se doma sprchují sami

U soudu v úterý vypověděla klíčová svědkyně, Veronika Křepelková, bývalá učitelka základky.

Byla u večerní hygieny a odmítla sahat na chlapce ve sprše poté, co jí k tomu Fabianová vyzvala v rámci pomoci s očistou nejmenších dětí před spaním.

„Chlapci řekli, že se doma sprchují sami, když jsem se jich na to zeptala. Požádala jsem je, ať nechají otevřené dveře do sprchy a šli se umývat,“ popisovala Křepelková.

„Pak se vrátila paní učitelka Fabianová a ptala se, zda jsem chlapce umyla a když jsem sdělila, že už jsou osprchovaní a sami se umyli, vyzvala mě, že je musím sama umýt a zkontrolovat předkožku,“ líčila momenty, které v dalších dnech vyústily v trestní oznámení a propuštění Fabianové.

Vzala chlapce a zavřela a se s ním do sprchy

Poté, co Křepelková odmítla umýt chlapce a hygienu intimních partií, poslala ji Fabianová dohlédnout na dívky, jestli už jsou umyté.

„Paní Fabianová se vrátila na pokoj, vzala chlapce a zavřela a se s ním do sprchy. Pak s druhým. Nato prohlásila že byli špinaví,“ popisovala tři až čtyři minuty trvající hygienu chlapců z první třídy.

Konkrétně ale neviděla, jak hygiena probíhá. Sama Fabianová již dříve opakovala, že klukům myla záda a nohy.

Na intimní partie nesahala, jen chlapce požádala, ať si je umyjí.

To v úterý u soudu potvrdila další matka prvňáka. Rodiče se jich po propuknutí aféry ptali, jak hygiena probíhala.

Nemáme ani nárok nahlédnout žákům do vlasů

S tím, co Fabianová chtěla po Křepelkové, která má tři dcery, se učitelka svěřila kolegyni Veronice Hulové a nahlásila vedoucí školy v přírodě Evě Žundálkové.

„Jako pedagogové nemáme ani nárok nahlédnout žákům do vlasů, jestli nemají vši, natož provádět intimní hygienu. Toto je věcí rodičů,“ zdůrazňovala u soudu Hulová.

Na otázku právního zástupce Fabianové ale zároveň obě uznaly, že přetahování předkožky patří mezi naprosto běžnou součást hygieny chlapců.

U soudu uvedly, že je to zaskočilo, stejně jako ostatní pedagogické pracovníky ve škole.

Postup Fabianové po návratu z hor nahlásily řediteli školy. Ten podal podnět státnímu zastupitelství. Okresní i krajské státní zastupitelství jej však odložilo s tím, že podezření na spáchání trestného činu neexistuje.

ČTĚTE TAKÉ: Bezdomovci vadili, z parčíku v centru Olomouce zmizí lavičky

Ať provádí hygienu jako maminka

Na stranu Fabianové, která byla na škole v přírodě jako pedagog i zdravotník a doma má stejně starého syna, se postavili rodiče prvňáků.

Za učitelkou odešli do školy v sousedních Doloplazech, kde oblíbené kantorce poskytli azyl.

Matka jednoho z prvňáků u soudu uvedla, že sami rodiče požádali Fabianovou, aby dohlédla na důkladnou hygienu.

„Některé děti byly poprvé mimo domov, samy se ještě nekoupaly. Požádaly jsme ji požádali, ať provádí hygienu jako maminka,“ vysvětlovala matka, která také kritizovala nedostatečnou informovanost ze strany školy o „závažném pochybení“ při pobytu v Ostružné.

Zatahování žáků do případu

Ředitel Vachutka u soudu poukazoval na šikanu obou kantorek v Tršicích, Křepelková kvůli tomu podle svých slov odešla ze školy, a zatahování žáků do případu.

„Místo aby se žáci připravovali, řeší, kdo je na čí straně. Jednou si přinesli do školy „rychlé špunty“ – zřejmě čekali nějaké rozhodnutí,“ popisoval Vachutka, který vysvětloval, že škola „šetřila“ s informacemi směrem k rodičům s ohledem na šetření státním zastupitelstvím.

To mu ovšem vytkla také Česká školní inspekce, na kterou se rodiče obrátili.

VÍCE: Odvolejte už ředitele, bouří se rodiče i kantoři. Na škole je "husto"

O sexuálním obtěžování nikdo nemluvil

U soudu vypovídala také Eva Žundálková, která měla školu v přírodě na povel.

Poukázala na to, že pedagogové měli děti kontrolovat, zda se myjí a vyměňují si prádlo.

„Na to, na co se mě ptáte, to je věcí rodičů,“ odpověděla na otázku týkající se intimní hygieny.

V rozhovoru pro Deník minulý týden sdělila, že nikdy neřekla ona ani její kolegyně na škole v přírodě, že by Fabianová chlapce sexuálně obtěžovala. Nechtěla ani to, aby dostala okamžitou výpověď.

„Jako vedoucí jsem pouze oznámila, co se dělo na škole v přírodě. Konal pan ředitel,“ uvedla.

„Ve školství je to dnes tak, že se nemáme právo dětem podívat ani do vlasů, jestli nemají vši. Myslím, že na závěr tohoto případu čekají i ostatní kolegové, zda se dětí mohou nebo nemohou dotýkat. Sama jsem zvědavá, co jako učitelé můžeme, kde jsou hranice,“ sdělila po jednání tršického zastupitelstva, kde vystoupila a poukazovala na atmosféru ve škole a na to, jak je v obci vystavena šikaně.

VÍCE: Mám prý teď chodit kanály, říká vedoucí školy v přírodě