„Na místo se dá dostat z několika stran, ale člověk to musí trochu znát. Bylo to na poli, od křížku více k rybníku. Rostla tam řepka, která se zrovna sekla, musel to mít vyčíhnuté,“ shodli dva senioři, kteří seděli v centru Věrovan a debatovali.

„Těžko říct, jak se to stalo. Asi se ani policie nemůže pohnout, není divu,“ zamýšleli se.

„Je to však otřesné! V Olomouci je pro takové případy babybox,“ odsuzoval čin starší ze dvojice.

Na pozemcích v Dubu nad Moravou a Věrovanech hospodaří Zemědělské družstvo Dub nad Moravou. Na jeho poli však zabalený novorozenec nalezen nebyl.

„Nebyli to ani naši chlapi, co novorozence našli. Bylo to v řepce jednoho soukromníka. Policisté místo okamžitě zapáskovali a celý den pátrali. Nikdo se tam nedostal,“ popisoval předseda Zemědělského družstva Dub nad Moravou Jan Spáčilík.

Od hlavní cesty je místo odhadem 500 metrů. Podle místních to proto nemohlo být tak, že někdo jel po hlavní mezi Olomoucí a Tovačovem a odhodil z auta nechtěné dítě. V lokalitě jsou velké půdní bloky, na kterých byla zralá řepka a obilí.

„Buďto někdo dítě cíleně zavezl na toto místo, tam ho odhodil nebo tam proběhl porod, řepka byla vysoká. Vyloučit se nedá nic, ale spíše někdo využil odlehlého místa, kam se dá dojet autem, a velikosti porostu a vhodil tam novorozence,“ zamýšlel se předseda družstva.

Podezření na nikoho nemá. Ani místní už nezná jako dříve, kdy věděl, kdo v kterém domě žije. „To je minulost. Obyvatelstvo se obměnilo. Někdo mohl jet kolem rybníka, projet autem z Tovačova - kdo ví odkud. Je to moc smutná věc,“ uzavřel Spáčilík.

Tušení nemají ani lékaři, pod které oblast v rámci primární péče spadá.

Ilustrační foto
Komu se narodilo dítě nalezené mrtvé v poli?

„Že bych musela vědět, kdo z mých pacientů čeká sourozence, to nevím. Některé maminy jsou hodně silné a není na nich poznat, když jsou šest neděl před porodem,“ reagovala Zdeňka Sobotková, praktická lékařka pro děti a dorost.

Když někdo chce skrývat těhotenství, podle lékařky se mu to povede. I na venkově.

„Že bychom měli tušení, to vůbec ne. Nedá se vyloučit nic. Je to na policii, pokud se to podaří vypátrat. Je smutné, že babybox je nedaleko,“ dodala lékařka.

Policie matku stále hledá. Už sice zná závěr soudní pitvy nalezeného dítěte, ale výsledek nezveřejnila.

„Z taktických důvodů nebudeme k výsledkům nařízené pitvy sdělovat žádné bližší informace, neboť by sdělením informací probíhajícího prověřování mohlo dojít k ohrožení objasnění skutečností, důležitých pro trestní řízení. Právní kvalifikace zatím stanovena nebyla,“ sdělila v pondělí dopoledne policejní mluvčí Irena Urbánková.

Pomoci stále může i veřejnost, na kterou se policie obrací. Důležité je pro vyšetřování případu období od 1.června do dne nálezu, tedy 11. července.

„Pokud si někdo povšiml ženy, která byla ve vysokém stupni těhotenství, porodila a dítě nemá u sebe, anebo si všiml jiných podezřelých okolností v okolí nálezu, ať, prosím, ihned kontaktuje olomoucké kriminalisty prostřednictvím linky 158," sdělila policejní mluvčí.

Ilustrační foto
Jeden má za sebou 26 loupeží, druhý dvě přepadení s nožem. Chytili je