„Vyšetřování se nikam neposunulo a dodnes nikdo neví, co se tam přesně stalo, a čí vinou muž zemřel," říká Roman Tomek z Přerova, který se rozhodl uspořádat další protestní mítink před budovou Městské policie v Přerově. Akce se uskuteční ve středu 11. února v 17 hodin.

Smrt mladíka, ke které došlo 9. ledna před barem Lumír, doslova otřásla obyvateli města.

Před nočním podnikem došlo ke rvačce, kterou přijela usměrnit přivolaná hlídka Městské policie.

Jenže místo zklidnění konfliktu se nočním Přerovem ozval výstřel. Kulka ze služební zbraně strážníka smrtelně zranila třiadvacetile­tého muže.

Zda bylo použití zbraně adekvátním prostředkem, či jestli se tragédii dalo předejít – na tyto otázky chtějí znát odpověď i účastníci protestní akce.

Podle prvotních informací se měl strážník bránit útoku psa, ročního výmarského ohaře, který patřil přítelkyni zabitého mladíka.

Tato verze ale podle očitých svědků události dostává trhliny.

„Mladíka, jenž zemřel, jsem neznal, ale jsem znepokojený, že se něco takového vůbec může stát. Stále chybějí základní informace o tom, jak ke střelbě došlo, vyšetřování nepřineslo konkrétní výsledky. Nevíme ani, jaké závěry z toho pro sebe vyvodí Městská policie," řekl organizátor akce.

Na pochod se chystají tři stovky lidí

Ten očekává, že by mohly na protestní mítink na náměstí T. G. Masaryka v Přerově dorazit na tři stovky lidí.

„Alespoň to tak vypadá podle zájmu těch, kteří mě do této doby kontaktovali," odhaduje. Protestní pochod se vydá z centra města k baru Lumír. Oficiální oznámení o konání shromáždění podají organizátoři na magistrát v nejbližších dnech.

VIDEO: Spravedlnost pro Michala! Na 150 lidí protestovalo v centru Přerova

Kriminalisté: Čekáme na posudky

Krajští kriminalisté už zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti, dosud ale nebylo vzneseno obvinění proti konkrétní osobě.

„Čeká se na řadu znaleckých posudků z oboru balistiky, genetiky nebo biologie," řekl vedoucí odboru obecné kriminality krajského policejního ředitelství Martin Nasswettr.

„Věc jsme převzali a prověřuje ji krajský útvar odboru obecné kriminality. Stalo se to na ulici, v noci a za šera. Je tam tedy spousta práce, kterou ještě musíme provést. Musíme udělat například prověrky výpovědí a nevylučujeme nějaké další úkony. Myslím si ale, že se nám je v nějakém vcelku krátkém horizontu podaří dokončit," konstatoval také náměstek ředitele krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování Karel Kadlec.

Podle ředitele Městské policie v Přerově Omara Teriakiho je strážník, z jehož zbraně kulka vyšla, stále na nemocenské kvůli zranění nohy.

„Měl by být v pracovní neschopnosti nejméně do konce února," uvedl.

Šéf strážníků čeká na závěry policejního šetření. Teprve od nich se bude odvíjet další postup.