Takřka všichni obžalovaní se ve svých závěrečných řečích shodli na tom, že k žádnému násilí vůči podnikatelům z Olomouce, Prahy a Břeclavska nezpůsobili taková zranění, jak poškození popisovali. Ti přitom v minulosti u soudu hovořili o strkání vizích předmětů do konečníku nebo tahání kleštěmi za genitálie.

„Celá obžaloba je založena na nafouknutém popisování a vymýšlení událostí poškozenými," bránil se obžalovaný Tomáš Martínek, který je jako jediný stíhán na svobodě.

Navíc poukazoval nejen on na to, že předem vůbec netušil, oč přesně půjde, proto se ani nemaskoval. Údajně pouze upozorňovali na nesplacené pohledávky.

Naopak podle obžaloby měli muži v olomoucké restauraci přepadnout podnikatele, unést je do prostor v Pasteurově ulici a tam je trýznit, aby jim prozradili piny ke svým účtům.

Kritizovali postup policistů

Všichni navíc nařkli policii, že postupovala při vyšetřování nekorektně.

„Výpověď v Praze byla vytvořena za pomoci policistů. Šlo o dohodu (výměnou za nižší trest, pozn. redakce). Nic mi nediktovali, ale když jsem popisoval toho plešatého, řekli, že to musel být Flek, tak jsem řekl, že byl," sdělil obžalovaný Jaroslav Čermák, který původně na spoluobžalované ukázal prstem, pak ale změnil výpověď.

Závěrečnou řeč má příští týden ve čtvrtek pronést ještě advokát možného strůjce loupežných přepadení Pavla Fleka a vzápětí také on sám. Soud ale upozornil, že je u většiny obžalovaných možné změnit právní kvalifikaci.

„Jednání by mohlo být posouzeno eventuálně i jako zločin omezování osobní svobody, respektive jako zločin vydírání," sdělil předseda soudu Vladimír Hendrych. Záležet bude na důkazních návrzích. Za loupež hrozilo Pavlu Flekovi, Tomáši Vajnerovi, Tomáši Martínkovi, Pavlu Medveďovi a Jaroslavu Čermákovi až 12 let vězení, za omezování osobní svobody a vydírání je maximální trestí sazba 8 let.

Znovu se obžalovaní dostaví do soudní síně v doprovodu těžkooděnců příští týden ve čtvrtek.