U jedné z nich popsal i jeho konkrétní tlak na vyšetřovatele. Hanák kvůli vyostřeným vztahům od policie odešel, na jeho místo nastoupil Radek Petrůj, který je jako Kadlec a Kyselý v kauze Vidkun obžalován.

Kadlece se dnes zastal bývalý šéf olomoucké krajské kriminálky Martin Nasswettr. Náměstek podle něj čelil snahám o odstranění z funkce nespokojenými policisty, kteří po Vidkunu obsadili vedoucí pozice.

Podle Hanáka se důsledný zájem Kadlece týkal tří až čtyř kauz spjatých s podnikatelem Kyselým.

"Z mého pohledu jeho pokyny a zasahování do trestních věcí byly buď nad míru nebo byly z odborného hlediska úplně mimo," vypověděl dnes Hanák.

"Dával pokyny a vyvíjel tlak"

Situace se podle něj vyhrotila v kauze Toda Ibex, která se týkala vyšetřování trestního oznámení, za nímž stojí Kyselý. Šlo o spor kolem nevyřešených nájemních vztahů a domu na Horním náměstí, který prodala radnice firmě majetkově propojené s Kyselým.

"Kadlec tam vyloženě dával pokyny, chtěl, aby tam bylo zahájeno trestní stíhání, byl tam z jeho strany tlak. Vyšetřovatele, který o odložení kauzy rozhodl, chtěl potrestat. Nemohl skousnout, že to odložil. Kadlec poté říkal, že jsem manažersky pochybil," uvedl Hanák.

Vyhrocené spory v olomoucké policii

Kadlece se dnes naopak zastal tehdejší dlouholetý vyšetřovatel krajské policie a pozdější šéf olomoucké kriminálky Martin Nasswettr. Už dříve v médiích uváděl, že Vidkun je důsledkem vyhrocených sporů v olomoucké policii.

"Karel Kadlec byl jedním z nejlepších náměstků, které jsem zažil. Byli jsme kamarádi," vypověděl Nasswettr.

Popsal, že Kadlece se snažili odstranit tehdejší Nasswettrův nadřízený Libor Šamšula se svým zástupcem Tomášem Adamem.

"Pan Šamšula s Adamem dělali kroky, aby Kadlece z místa vyštvali. Vykřikovali, že už to má spočítané," uvedl Nasswettr.

Tehdejší šéf kriminálky Šamšula nakonec odešel do civilu, další jeho kolegové přestoupili na nově zřízené pracoviště ÚOOZ v Holešově. Nasswettr se poté stal šéfem odboru po Šamšulovi.

Své místo po Vidkunu však již neobhájil, bezpečnostní prověrku prý dostal až den po výběrovém řízení, přestože si o ni zažádal s půlročním předstihem.

Vyšetřování GIBS

Kauzu Toda Ibex dnes u soudu zmínil i tehdejší náměstek GIBS Dušan Brunclík. GIBS totiž v roce 2012 Kadlece vyšetřovala právě kvůli jeho úzkým vazbám s Kyselým.

Na spisu, který byl později přesunut do Hradce Králové, tehdy na olomoucké inspekci pracoval Petr Netušil, jenž byl vzápětí vyšetřován kvůli problémům s čerpáním zvláštních finančních prostředků. Byl postaven mimo službu a kázeňsky potrestán.

Soud poté Netušila očistil, Kadlecův případ byl mezitím odložen.

U soudu vyšlo najevo, že si na Netušila stěžoval na GIBS i Nasswettr. Důvody si dnes už nepamatoval. Podle informací ČTK inspekce kauzu znovu otevřela, není totiž dosud promlčena.

Kauzou Vidkun se bude zabývat olomoucký soud také v pátek, vypovídat by měl bývalý olomoucký krajský policejní ředitel Libor Krejčiřík.