Při svých nájezdech postupovali stejným způsobem: nejdřív vypnuli jističe, aby vyřadili případné kamerové systémy či zabezpečení objektů. A pak vypáčili dveře nebo rozbili okno, aby se dostali dovnitř.

"Krajští kriminalisté ve spolupráci s kolegy z Pardubického a Olomouckého kraje v těchto dnech obvinili organizovanou čtveřici mužů (věk 35, 38, 40 a 43 let) z trestných činů krádež a poškození cizí věci. Kladou jim za vinu, že od konce listopadu 2022 do poloviny letošního ledna se vloupali v Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji do 38 objektů, odkud brali hlavně peníze, občas potraviny, alkohol či cigarety. Zaměřovali se převážně na prodejny potravin, ale 'navštívili' i pohostinství, úřady, výrobny a podobně," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Policisté sestavili přibližnou podobu hledaného muže, který měl 20. ledna 2023 cestovat autobusy na linkách 15 a 21 v Olomouci
Kriminalisté hledají tohoto muže z olomouckého autobusu č. 15

Modus operandi vloupaček:

Před vloupáním nejdříve vypnuli hlavní elektrický jistič objektu, aby si usnadnili spáchání činu případným vyřazením zabezpečovacích a kamerových systémů objektu. Do vnitřních prostor vnikali po vypáčení či rozbití skleněné výplně vchodových dveří nebo oken.

Na odcizených věcech způsobili škodu za více než 300 tisíc korun, ale poškozením věcí způsobili podle policie škodu téměř trojnásobnou (870 tisíc korun). "V 18 případech se jim nepodařilo nic nalézt k odcizení, nebo byli někým vyrušeni a nestihli nic odcizit a jen ve dvou případech nestihli ani nic poničit," dodala.

Jejich specifikem podle Kormošové bylo, že před vloupáním nejdříve vypnuli hlavní elektrický jistič objektu, aby si usnadnili spáchání činu případným vyřazením zabezpečovacích a kamerových systémů objektu. Do vnitřních prostor vnikali po vypáčení či rozbití skleněné výplně vchodových dveří nebo oken. 

Jako prvního dopadli policisté nejmladšího z mužů přímo při činu 16. ledna na Orlickoústecku po vloupání do prodejny potravin.

"Aby nemohl kontaktovat a ovlivnit spolupachatele a aby nemohl pokračovat v trestné činnosti, byla na něho uvalena vazba. Zbylou trojici policisté dopadli toto pondělí po vydání předběžného souhlasu státního zástupce v jejich bydlišti - dva na Rychnovsku a jednoho na Šumpersku. Osmatřicetiletý muž, který přesně před dvěma lety naposledy opustil brány vězení, kde si odpykal 14 měsíční trest za krádeže, putoval přímo do výkonu trestu, protože byl na začátku listopadu loňského roku odsouzen opětně za krádeže k ročnímu nepodmíněnému trestu odnětí svobody," podotkla mluvčí.

Muž okradl spícího v Palackého ulici v Olomouci
Okradl muže v centru Olomouce. Poznáte ho na VIDEU?

Z rejstříku trestů policisté zjistili, že nejmladší z mužů v únoru loňského roku byl odsouzen za krádeže k 14 měsíčnímu podmíněnému trestu odnětí svobody a dva nejstarší muži (bratři) mají také pár záznamů z minulých let. Celé čtveřici mužů nyní hrozí trest odnětí svobody od 1 roku do 5 let.