Podle rozsudku se od svých obětí snažil hrubým nátlakem získat peníze, s tím, že ně má nárok. Využívat k tomu měl i nezákonných prostředků včetně zastrašování za pomoci najatých mužů z Ukrajiny. Spáčil svou vinu popíral, obhajoba žádala vrátit případ ke krajskému soudu.

O rozhodnutí Vrchního soudu informoval server iDnes.cz.

Spáčila poslal na pět let do vězení za vydírání olomoucký krajský soud již na podzim loňského roku, vrchní soud nyní tento verdikt potvrdil.

Spáčil je majitelem mezinárodní logistické firmy a také významným sponzorem hnutí ANO. Podle Aktuálně.cz Spáčilova společnost EGT Express mezi roky 2013 až 2017 přispěla hnutí celkem 1,77 milionu korun.

Do olomouckého zastupitelstva se Jaroslav Spáčil dostal v roce 2014, v dalších komunálních volbách již nekandidoval a nyní není veřejně činný.

K vydírání dvou žen, z nichž jedna byla jeho zaměstnankyní a druhá nevlastní sestrou, docházelo podle rozsudku v letech 2019 a 2020.

Bývalou pracovnici Spáčil nutil k vrácení 10 milionů korun, o které měla podle jeho tvrzení firmu připravit. Podle obhajoby jednal na základě informací účetní, která nastoupila na její místo.

Jak uvedl server Aktuálně.cz, ženě i jejímu manželovi opakovaně psal SMS zprávy, posílál i erotické fotomontáže, ve kterých se objevovala osoba podobná poškozené i fotky z facebookového profilu její dcery. Ženu měl zastrašovat, že pokud nezaplatí, bude "to mít důsledky nejen pro poškozenou, ale i pro její děti".

Podle Aktuálně.cz ale kriminalisté zjistili, že bývalá zaměstnankyně Spáčilovu společnost o žádné peníze nepřipravila. Firmě nic nedlužila, neměla dluhy ani vůči Spáčilovi. 

Žena nátlak odnesla úzkostnou poruchou, Spáčil ji proto podle rozsudku musí zaplatit odškodné 200 tisíc korun.

Po nevlastní sestře podnikatel zase požadoval, aby odkoupila podíl v jeho společnosti za 7,3 milionu. Kvůli tomu ji zastrašoval prostřednictvím dvou mužů z Ukrajiny, které si měl podle obžaloby najmout.

Nehoda na silnici mezi Olomoucí a Šternberkem 7. srpna 2022. Fabie se vyhýbala předjíždějícímu nissanu, zranilo se v ní pět cestujících
Olomoucký zastupitel způsobil havárii s pěti zraněnými, soud stíhání zastavil

Spáčil byl Vrchním soudem v Olomouci odsouzen za pokus o vydírání a vydírání ve formě organizátorství a ve stadiu pokusu k úhrnnému pětletému trestu odnětí svobody, což je na spodní hranici sazby.

Soud na námitky obhajoby konstatoval, že i kdyby byl podnikatel motivován oprávněnými nároky, není možné v jejich domáhání se přestupovat hranu zákona.

„Jeho jednání vykazuje velmi značný stupeň společenské nebezpečnosti. Nešlo o jednorázový exces, ale o jednání opakované, dokonce realizované osobami z ukrajinsky mluvícího teritoria,“ vysvětlil trest pro Jaroslava Spáčila předseda senátu Milan Kaderka.