V podstatě záleží jen na tom, abyste svou oběť nezabil, a navíc se s ní dohodl na solidní výpovědi.

Tedy jak to bylo. Josef Hönig, jedenačtyřicetiletý řemeslník z Kamenné (tehdy zvané také po německu Steine) na Zábřežsku, žil léta letoucí celkem poklidně se svou ženou Terezií a s osmi společně zplozenými a vychovávanými dětmi.

Někdy počátkem léta, kdoví, co mu vlezlo na mozek, začal pojednou Hönig svou Terezii podezírat z toho, že myslí na jiné muže a je mu, nebo chce mu být nevěrná.

O nesmyslnosti toho podezření ostatně vyjádřil dostatečně své mínění i dobový redaktor slovy: „Ona, která má na krku osm dítek a tolik starostí o chléb vezdejší, té se prý zachtělo rozkoší tělesných!“

Inu ale manželovi jeho blud nikdo nemohl vyvrátit, a tak posledních pár týdnů bylo u Hönigů doma neveselo, hádka střídala období nazlobeného mlčení, až jednou, v polovině srpna, se to stalo.

Hospodář nejprve už dopoledne popíjel v hospodě, v pravé poledne pak přišel domů a ženě oznámil, že ho život omrzel a raději se zastřelí. Místo zastřelení sebe sama se pak po jídle sebral a odkráčel zpět do hospody.

Když se vrátil k večeru domů, byla zrovna Terezie venku s jednou z dcer. Hönig vzal pušku, nemínil však zastřelit sebe, ale manželku – počkal, až se vrátila domů, a když Terezie otevřela dveře do světnice, dívala se rovnou do hlavně pušky.

Pak prý nastala potyčka, vyšla rána a Terezie klesla na zem. Díky bohu nebyla mrtvá, jen v šoku ztratila vědomí. Ukázalo se, že ji zranila pouze zátka z hlavně pušky, broky ani neprolétly vrstvami silného oblečení k tělu.

To všechno se ale Hönig dozvěděl až později – po svém zločinu odhodil pušku a utekl do vedlejšího domu schovat se k bratrovi.

Samosebou, že ho policie dopadla, a brzy stál před soudem. Tam ovšem tvrdil, že vůbec nechtěl na ženu vystřelit, jen ji postrašit, a že ona ta rána vyšla náhodou při potyčce.

To pak potvrdila i Terezie, jelikož si uměla představit, jak hloupé by to asi bylo s osmi dětmi na krku a manželem v žaláři. Soud se tedy poradil a nakonec prohlásil ostrostřelce Höniga nevinným.