Na konci dubna onoho roku nalezli lidé v lese u Zvolena, tedy dnes slovenského města, zohavenou mrtvolu. Na první pohled bylo jasné, že se dotyčný člověk stal obětí vraha. Po ohledání se ukázalo, že mrtvým je jistý Samuel Grünbaum, obchodník uherské národnosti a hebrejského vyznání. Nakonec i sama čerstvá vdova Grünbaumová v mrtvole poznala svého nebohého chotě, který se pár dní předtím nevrátil z obchodního jednání.

Vše tedy bylo jasné. Grünbauma někdo zabil kvůli penězům, které měl jistě jakožto obchodník u sebe. Policie neměla pachatele, ovšem to by nebylo nic divného, takových nevyřešených případů bylo, je a bude ještě plno.

Pak se ovšem události pohnuly poněkud šokujícím a nečekaným směrem. V případu se totiž začal nimrat (jaký jiný termín použít?) vyšetřovatel pojišťovny. Pány ve vedení tohoto ctihodného ústavu totiž trošku zaráželo, že se nedlouho před svým odchodem z našeho světa nechal obchodník Samuel pojistit na hezkých patnáct tisíc tehdejších zlatých, což byla velmi slušná suma. Paní Grünbaumová se tedy měla stát zámožnou vdovou. Leč nestala.

Zmíněný vyšetřovatel totiž dokázal, že mrtvola vůbec nepatřila panu Grünbaumovi, nýbrž jednomu nešťastnému tulákovi. Toho totiž sám obchodník zabil, převlékl do vlastních šatů i s osobními doklady v kapsách a mrtvolu zohavil tak, aby byla k nepoznání. Samuel a jeho žena Sára hodlali pak s penězi od pojišťovny začít nový život v Novém světě, tedy v Americe.

Samuel dostal za vraždu provaz, Sára několik let žaláře.