Od května 2010 do listopadu 2011 společně poškodili na téměř pět stovek zájemců o koupi mobilního telefonu.

Lidé jim na jejich bankovní účty předem posílali peníze, mobily už od nich ale nedostali.

Celková škoda dosahuje jednoho a půl milionu korun. Pachatelům hrozí za podvody až osm let vězení.

V pondělí u soudu vypovídal majitel luhačovické realitní kanceláře, u kterého jeden z obžalovaných Martin Smékal loni v říjnu pronajal byt.

V tom potom svého spolupachatele Tomáše Rybáříka skrýval, dokud ho obchodník s realitami kvůli dluhu na nájmu nevyhodil na ulici.

„Byt byl mé dcery, smlouvu jsem uzavřel se Smékalem. Po dvou měsících mi přestali platit nájem. Když jsem tam pak zvonil, otevřel mi Rybářík, kterého jsem vůbec neznal. Tvrdil, že je Smékalův nevlastní bratr. Neuvěřil jsem mu to a z bytu ho vyhodil," popsal události z loňského podzimu podnikatel s realitami.

Spal na zemi obklopen vojáčky

Muž potom zjistil, že občanský průkaz, který mu Smékal předložil při sepisování nájemní smlouvy je neplatný a obrátil se na policii.

„Zajímavé je, že Rybářík spal v bytě na zemi, jen na kusu koberce a přitom si tam udělal obrovskou sbírku. Policie z bytu odvezla několik pytlů kazet s filmy s válečnou tematikou, desítky maket vojenských automobilů, spoustu stavebnic a plastových vojáčků. Pamatuji si, že jen vojáčků bylo přes osm stovek kusů. Překvapilo mě to,"  přiznal realitní makléř.

Také soudní znalec v oboru psychiatrie potvrdil, že čtyřiatřicetiletý Tomáš Rybářík má na svůj věk opravdu netradiční zálibu.

„S nadšením nám líčil, že sbírá makety vojáků a vojenských automobilů. Ve své praxi jsem se s tím ještě nesetkal. Je to záliba obvyklá v období dětství a dospívání, ale ne v dospělém věku. Svědčí to o jeho mentální nevyzrálosti," poznamenal psychiatr s tím, že duševní poruchu ani chorobu u něj ale nezjistil.

Lékař také uváděl, že v situacích, kdy je Rybářík ve stresu a pod tlakem, podlehne velmi snadno manipulaci ze strany jiných lidí.

„Tehdy má sklony ke zkratkovitému jednání a je labilní," dodal znalec.

Jeden ze spolupachatelů Michal Škňouřil se pak znalce tázal, zda si je jistý tím, že Rybářík ve svých výpovědích mluví pravdu.

„Jeho výpověď je věrohodná. Nemáme žádné pochybnosti o tom, že by lhal," potvrdil psychiatr.

Líčení pokračuje ve středu 8. září, kdy by kromě výslechu znalce z oboru psychologie měly být také čteny některé listinné důkazy.

Okradli na pět set zájemců

Obžalovaní Michal Smékal a Michal Škňouřil měli spolu s Tomášem Rybáříkem poškodit 492 zájemců o mobilní telefon. Nabízeli je přes inzeráty na internetu a požadovali platbu předem.

V okamžiku, kdy jim na účet dorazily peníze však přestali se zákazníky komunikovat a zboží jim neodeslali. Měli takto získat jeden a půl milionu korun.

Rybářík uváděl, že ho Smékal se Škňouřilem stěhovali po bytech a ubytovnách po celé republice a dávali mu jen peníze na jídlo.

Z posledního bytu ho realitní makléř vyhodil, protože dlužili za nájem. Pak se Rybářík skrýval v lese u Luhačovic, kvůli hladu a zimě se sám udal na policii. Podle obhájce i státního zástupce je Rybářík jen loutkou a obětí, kterou oba muži k podvodům využívali.

Smékal u soudu vinu popírá, Škňouřil tvrdí, že ho naopak „zaměstnával" Rybářík. Trojici mužů hrozí za podvody tresty od dvou do osmi let vězení.