Nedávno během večerní akce zloděj dokonce vykradl kancelář provozovatele olomouckého U-klubu.

Policie přiznává, že vypátrat zloděje je velmi složité a tyto krádeže bývají hodně specifické, jelikož oběti bývají často pod vlivem alkoholu.

„Kamarád slavil narozeniny, tak jsme seděli v jednom z olomouckých klubů. Přisedli si k nám nějací divní chlápci v kapucích. Když odešli, všiml si oslavenec, že mu zmizel jeden z dárků. Kluci za nimi vyběhli a asi se venku nějak chytili. Při tom jednomu z nich vypadla z kapsy ta ukradená věc,“ popsal nedávný zážitek jeden olomoucký student, který nechtěl uvést své jméno.

Historka však není u konce. „Když se kamarádka vracela domů, tak zjistila, že přišla o fotoaparát, MP3 přehrávač a mobil,“ dodal mladík.

Kluby se brání různými způsoby. Například U-klub na každé akci nabízí hlídanou šatnu.

„Problém je s mobily, ty si lidé nosí sebou. Slečny také nechávají kabelky se svými věcmi jen tak přehozené přes židli. A v té tmě a při tom počtu lidí to v podstatě nejde uhlídat, přestože máme u vchodu ochranku,“ uvedl Leoš Friedl z U-klubu s tím, že ručí pouze za věci v šatně.

„Za ty mimo šatnu můžeme jen těžko ručit,“ dodal Friedl.

Nedávno dokonce vykradli přímo kancelář Leoš Friedla.

„Z osobní zkušenosti vím, jak je to nepříjemné. Je to asi čtrnáct dní, co manželce z mojí kanceláře ukradli manželce kabelku se všemi možnými doklady,“ uvedl Friedl.

Tyto drobné krádeže donutili provozovatele klubu 15 minut, aby pořídil kamerový systém.

„V žádném případě to není tak, že bychom chtěli šmírovat naše hosty. Záznamy používáme jenom na případné vyžádání policie. Taky jsme zavedli stálou hlídací službu. Myslím, že se to vyplatilo, krádeží výrazně ubylo,“ řekl spolumajitel klubu Jan Piskač.

Klub navíc už některé problémové hosty zná.

„Vyhazovač pozná člověka, s nímž už měl dřív potíže a toho prostě nepustí dovnitř,“ dodal Piskač.

Chytit takového zloděje není nic jednoduchého.

„Pokud pachatele někdo nechytí přímo za ruku, tak je to velmi složité. Tyto krádeže jsou hodně specifické. Poškození mají většinou něco upito. Dobré je se zeptat obsluhy, jestli nenašli v koši peněženku, nebo prohledat nejbližší popelnice. Občas se stane, že pachatel vezme peníze a zbytek vyhodí do nejbližší popelnice,“ informoval olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.

Poškozený by měl také krádež co nejdříve oznámit na policii. Problém však je v tom, že podnapilý člověk nemůže podávat trestní oznámení.