Olomoučtí policisté vyšetřovali dopravní nehodu od pátku 11. května, kdy k ní kolem půl šesté večer na přechodu v Ladově ulici došlo. V těchto dnech případ uzavřeli. Ve středu 1. srpna sdělili Ivo Vlachovi obvinění z trestného činu usmrcení z nedbalosti. „Hrozí mu až šest let vězení. Spis předáme státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby," uvedl olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.
Vinu uznává, odstoupit zatím nehodlá
Náměstek pro dopravu vinu sice uznává, odstoupit z funkce však zatím nehodlá.
„Svou vinu jsem netajil, na policii jsem to uznal. Je mi velmi líto, jaké neštěstí jsem způsobil. V současné době ale nechci přes média vzkazovat kolegům v zastupitelstvu a v radě, jak se k tomu nakonec postavím. Na zářijovém zastupitelstvu vydám závazné prohlášení," sdělil Vlach.
S pozůstalými je v kontaktu prostřednictvím právních zástupců a pracovníků mediační a probační služby.
„Budu se snažit jim pomoci, jak jen to bude možné. Vím, že život už té paní nevrátím," poznamenal Vlach.
Podpora politiků
Primátor Martin Novotný zatím nepovažuje za nutné, aby náměstek složil funkci.
„Příčinou tragické nehody byla lidská chyba, která se může stát každému řidiči. Z médií jsem nezaznamenal, že by Ivo Vlach řídil pod vlivem alkoholu nebo překročil povolenou rychlost. Rozhodnutí, zda setrvá ve funkci proto nechám na něm. Vyčkám na zářijové zastupitelstvo a na rozhodnutí soudu," řekl Novotný.
Stejný postoj zaujala také krajská organizace TOP 09. Její vedení zatím nebude Vlachovi doporučovat, aby odstoupil.
„Pokud se prokáže jeho vina u soudu, budeme to pak samozřejmě posuzovat jinak. Teď ale za ním stojíme a podporujeme ho. Je to velká lidská tragédie. Budeme k tomu nahlížet tak, aby dopady na obou stranách byly co nejméně bolestné," sdělil předseda krajské organizace TOP 09 Tomáš Chalánek.
Názor politiloga
Olomoucký politolog Pavel Šaradín se však domnívá, že by náměstek Vlach neměl čekat až do září a měl by jako politik zareagovat okamžitě. V tomto konkrétním případě je podle něj naprosto zřejmé a prokázané k čemu při květnové nehodě došlo.
„Na sto procent známe viníka tragické nehody. Pokud je policií obviněný z usmrcení z nedbalosti, měl by nést politickou odpovědnost hned. Není třeba vyčkávat na soudy a na vynesení rozsudku. Jiné by to bylo za situace, že by byl například podezřelý z korupce. V takových případech se na závěr soudu naopak čeká," uvedl Šaradín.
SOUVISEJÍCÍ: Hejčínská tragédie: superb, který srazil chodkyni, řídil náměstek primátora