„Na místo jsme vyrazili na základě anonymního telefonátu, který nás upozornil, že se v domě v Jiráskově ulici v Hranicích nachází větší množství zbraní a drog. Akce na dopadení pachatelů už byla ale rozpracovaná několik měsíců,“ shrnul přerovský policejní šéf Josef Drábek.

Razantní úder komanda

Více než dvě desítky policistů se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání výbušnin obklíčily třípodlažní dům v centru Hranic. Pachatelé se tak razantního úderu zalekli a začali postupně vyskakovat z oken.

„Nejprve přeskakovali z jedné střechy na druhou a pak se vrhli dolů. Nejmladší z mužů se při seskoku z pětimetrové výšky zranil a je s naštípnutým obratlem páteře hospitalizovaný v pražské vazební nemocnici,“ řekl policejní komisař David Vilím.

Podle policistů, kteří byli přímo na místě, nebylo nutné proti zadrženým mužům použít zbraň. Všichni pachatelé skončili ve vazbě – dva jsou v Olomouci, jeden v Praze.

„Tím také vyvracíme fámu o tom, že někdo v Hranicích přišel o život. Přesné informace o provedení zásahu jsme museli pozdržet z taktických důvodů,“ vysvětlil přerovský policejní šéf Josef Drábek.

Při domovní prohlídce v domě, v němž jsou celkem tři byty, se policistům naskytl nevídaný obrázek – narazili totiž na vůbec největší indoorovou pěstírnu konopí na Přerovsku. „Na dvou patrech jsme nalezli 287 kusů rostlin konopí setého o výšce asi 60 centimetrů, další sklizené a usušené rostliny pak byly v krabicích,“ líčil komisař David Vilím, jenž byl přítomen zásahu.

Vyšetřovatele zarazilo nejen umístění pěstírny přímo v centru města, ale také její moderní vybavení. Konopí totiž asijští obchodníci pěstovali na ploše tří bytů v domě, ve kterém byl v přízemí vstup do textilní prodejny. Každý pokoj v bytě byl speciálně vybavený.

Spotřeba elektřiny: 150 tisíc korun měsíčně

„Odběr elektřiny byl nelegální a pachatelé byli připojeni docela neprofesionálním způsobem na silový kabel před rozvodnou skříní. Připojili se na fázi a rozvedli elektřinu do všech místností,“ popsal komisař. Dům v centru si muži pronajali. „Jejich měsíční spotřeba energie byla zhruba 150 tisíc korun,“ zmínil dále.

Technické vybavení pěstírny konopí bylo na špičkové úrovni. Například odsávání par bylo vyvedeno tak, aby příchozí v prodejně necítili specifický zápach. „Nalezli jsme rozvodnou skříň a v každém pokoji bylo až dvacet pět kusů výbojek s příkonem 600 wattů, to znamená, že jich v každém bytě bylo tak 150. Například použité předřadníky jsou úplnou novinkou na českém trhu, jak potvrdili experti. Nalezli jsme i kuchyňskou váhu, na které drogy vážili,“ doplnil Vilím.

Až deset let natvrdo

Případem už se zabývá Národní protidrogová centrála, a ta prověřuje napojení odhalené pěstírny konopí v Hranicích na síť ostatních v zemi. Vyšetřování je ale v samotném počátku a policisté nechtějí prozrazovat další postup, kterým se bude ubírat, ani konkrétní místa, na něž se v této souvislosti zaměřili.

Všem zadrženým mužům hrozí za spáchání zločinu nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy odnětí svobody od dvou do desíti let. Podezření na přechovávání zbraní se na místě nepotvrdilo. Byty v domě, kde byla pěstírna nalezena, jsou už v tuto chvíli vyklizené.

„Drzost pachatelů neznala mezí, kamuflovali totiž svůj provoz obchodem. Promyšlené to měli velmi dobře,“ zhodnotil přerovský policejní šéf Josef Drábek.