Nabízeli jim mobilní telefony a herní konzoly a požadovali za ně platbu předem. Peníze si nechali, zboží však zákazníkům nikdy nedodali. Připravili je o více než jeden a půl milionu korun.

Původně jim za to hrozilo až osm let vězení.

Soudní znalec z oboru psychologie ve středu u soudu potvrdil, že Rybářík netrpí žádnou chorobou ani poruchou a je za své činy odpovědný.

„Je však snadno manipulovatelný, podléhá nátlaku jiných lidí mnohem více než je běžné. Ve stresových situacích klesá jeho výkon a schopnosti do hlubokého podprůměru. Je velmi snadno ovlivnitelný. I když v určitém období navštěvoval herny, tak na hracích automatech závislý není. Je u něj velmi dobrá možnost resocializace," poznamenal znalec.

Státní zástupce potvrdil, že Tomáš Rybářík byl dvěma zbylými pachateli k podvodům zneužitý a jen oddaně plnil jejich pokyny. Škňouřil a Smékal už navíc byli kvůli stejným podvodům stíháni.

U Rybáříka považuje za polehčující okolnost to, že se na policii sám udal a ke všemu se doznal. Také svého činu litoval a byl dosud bezúhonný.

Navrhl pro něj proto nepodmíněný trest 3,5 roku až čtyř let. Naproti tomu u Smékala a Škňouřila nenašel žádné polehčující okolnosti. Pro Smékala žádá 4 roky vězení, pro Škňouřila až 6 let. Požaduje také, aby trojice obžalovaných uhradila podvedeným lidem škodu 1,5 milionu korun.

Obhájce Rybáříka uváděl, že jeho podíl na podvodech je výrazně menší než u dalších dvou spolupachatelů. Obhájce Smékala tvrdí, že mu vina nebyla dostatečně prokázána a navrhuje zproštění obžaloby.

Částečné zproštění obžaloby požaduje také advokát Škňouřila, protože se nepodařilo prokázat vinu na všech podvodech.

Rybářík a Škňouřil svého činu u soudu litovali a omlouvali se. Naopak Smékal litoval toho, že se s Rybáříkem vůbec seznámil.
Soud vynese rozsudek v pátek 14. září.

Trojice pachatelů Tomáš Rybářík, Michal Smékal a Michal Škňouřil měla od 492 lidí vylákat přes 1,5 milionu korun.

V době od května 2010 do listopadu 2011 zveřejňovali na internetu inzeráty a nabízeli v nich ke koupi za výhodné ceny mobilní telefony a herní konzoly. Zájemcům tvrdili, že zboží je zánovní, se zárukou a bez vad a požadovali poslat peníze předem na účet. Zboží jim však nedodali a přestali s nimi komunikovat.

Podvodníci se v inzerátech často vydávali za ženy, vymýšleli si jména, adresy i telefonní kontakty. Smékal se Škňouřilem Rybáříka stěhovali po různých ubytovnách po celé republice. Když mu ale nezaplatili podnájem v Luhačovicích, ocitl se v prosinci 2011 bez střechy nad hlavou a jídla. Přespával v lese, kvůli hladu a mrazům se nakonec sám udal na policii.