Pětapadesátiletý muž ze slovenského Lučence pod záminkou vracení přeplatků vnikal více než rok do bytů seniorů, odkud si mohl odnést až dva miliony korun. Ke dvěma skutkům se zatím přiznal, podle kriminalistů je však velmi pravděpodobné, že se toto číslo ještě zvýší.

Pachatel měl při krádežích osvědčený postup.

„Na ulici nebo přímo v domech si vytipoval starší občany kolem osmdesáti let. Vydával se za pracovníka vodáren či plynáren, který vrací tisícikorunové přeplatky. Poté vytáhl bankovku v nominální hodnotě pět tisíc korun s tím, že bude chtít tisíc korun zpět,“ informoval vedoucí oddělení obecné kriminality Aleš Pytlíček.

Takto zjistil, kde má senior uložené peníze, pod falešnou záminkou odlákal jeho pozornost a odcizil všechny peníze. „Škody se pohybují řádově v tisících, někdy až ve statisících korun,“ doplnil policista.

Muž do Česka vyjížděl pravidelně. Kriminalistům se podařilo dohledat jeho ubytování ve dvaceti různých penzionech a hotelech po celé republice.

„Pachatel se ubytoval dohromady třiatřicetkrát. Z hotelu pak vyjížděl do obcí vzdálených až padesát kilometrů. Na každém ze svých výletů měl okrást dva až tři seniory,“ řekl Pytlíček. Zloděj cestoval stříbrným Fordem Mondeo, na cestách jej doprovázel řidič. Kriminalisté v automobilu našli oblečení i čepici, kterou si na svých výpravách za penězi nasazoval na hlavu.

Obviněný muž má za sebou již trestní minulost za podobné krádeže na Slovensku. Tam byl také odsouzen a z vězení se vrátil v srpnu roku 2007. Hned v září téhož roku poprvé kradl v České republice.

Tvář odhalil záběr z kamery

Kriminalistům se až po delší době podařilo získat přesnější popis pachatele. Na vině byla i nepříliš dobrá paměť mnohých seniorů, kteří uváděli nepřesné informace.

„V lednu se nám podařilo získat snímek z bezpečnostní kamery ve výtahu jednoho z domů, ve kterých muž kradl,“ řekl Pytlíček. S identifikací pomohli i policisté ze Slovenska.

Muž je nyní stíhán vazebně. Kriminalisté vyhodnocují další poznatky a stopy, které by mohly dokázat další případy krádeží. Trestní sazba se bude odvíjet od toho, kolik krádeží se muži podaří prokázat.

„Odhadujeme, že muž připravil seniory na území celé republiky o více než dva miliony korun. V takovém případě by mu mohlo hrozit až osm let vězení,“ uvedl olomoucký kriminalista Petr Stejskal.

Michaela Michalcová