Část dluhu splatil. Kvůli své minulosti přišel o rodinu i novou práci.

Úterní odvolací verdikt Krajského soudu v Olomouci, který v zásadních bodech potvrdil rozsudek soudu prvního stupně, přijal muž se slzami v očích.

Do sítě výherních automatů se začal ilegálně zaplétat Pavel Pospíšil na podzim 2012.

„Zadržoval a používal průběžně část finančních prostředků z parkovacích automatů. Na účet města je vkládal až zpětně prostřednictvím jiných osob," shrnul soudce Michal Jelínek s tím, že v tomto období gambler naházel do automatů z městských peněz asi 720 tisíc korun. Zpožděným vkládáním na účet Šternberka ztrátu zakrýval.

Pavla Pospíšila nezastavilo ani zpřísnění pravidel pro odevzdávání vybraných částek.

Část, přes 650 tisíc korun, si opět postupně přivlastňoval od konce roku 2013 po dobu několika měsíců a falšoval zároveň parkovací lístky, u kterých přepisoval jejich čísla.

V čele šternberské policie jej loni v dubnu vystřídal Libor Šamšula.

"Snažím se pomáhat jiným"

V květnu dostal Pavel Pospíšil čtyřletý trest vězení už u Okresního soudu v Olomouci a na stejnou dobu mu zakázal vykonávat jakékoli veřejné funkce.

Tuto část trestu odvolací soud zmírnil.

„Nově jsme rozhodli pouze o zákazu výkonu zaměstnání u obecní policie po dobu čtyř let," zaznělo z úst předsedy soudního senátu Aleše Rýznara.

Obžalovaný expolicista si nepřipouštěl, že se dopouští trestného činu.

„Skutečně je mi velmi líto, co se stalo. V době, kdy jsem trestnou činnost páchal, jsem si neuvědomoval svou závislost. Uvědomil jsem si to až po tříměsíční léčbě. Snažím se pomáhat lidem, kteří jsou na to stejně špatně jako já," řekl v úterý před soudem a hlas se mu zatřásl.

Měl ve městě prestižní postavení 

Jeho advokátka se ohrazovala zejména proti výši trestu, zdál se jí přísný a poukazovala na jakési sociální potrestání, kterému musí její klient čelit.

„Zhroutilo se mu manželství, přišel o syny, přátele, o novou práci. Veřejně vystoupil na zastupitelstvu, kde se přiznal ke svému jednání a ke své závislosti. Navíc hradí škodu," jmenovala.

Doložila rovněž výpis, podle něhož uhradil před několika dny dalších deset tisíc korun ze svého dluhu, bez této částky mu prozatím zbývá uhradit ještě přes 600 tisíc korun.

Pavel Pospíšil měl ve Šternberku prestižní společenské postavení a kromě vedení strážníků stál v čele sokola, trénoval děti karate, organizoval společenské akce a byl také zastupitelem druhého největšího města na Olomoucku.

Potvrzení původního rozsudku odmítl komentovat.

Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo až deset let vězení.