Nové vedení se přišlo kolem deváté hodiny domluvit se současnými zaměstnanci na předání agendy, ale vpuštěno dovnitř bylo až po chvíli čekání. Místo střežila celou noc policie.

Obávaný exekutor Tomáš Vrána předal ministru spravedlnosti svou rezignaci loni na podzim a podle zákona končí jeho činnost ke 31. březnu. Výkon úřadu přechází na Lukáše Jíchu.

Právě předání exekuční agendy bylo důvodem konfliktu mezi stávajícími a novými zaměstnanci.

„Skupinu osob, která přišla úřad převzít, nevpustili současní zaměstnanci do objektu. Zablokovali vstup a odmítli komunikovat i s přivolanou hlídkou," popsala situaci přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Konflikt se podle svědků vyhrotil a docházelo i k verbálním útokům.

V budově Exekutorského úřadu Tomáše Vrány zasahovala policie

Policie střežila exekutorský úřad celou noc. Autor: DENÍK/Iva Najďonovová

Zdroj: DENÍK/Iva Najďonovová

Vchod hlídali těžkooděnci

Protože se nedalo vyloučit, že by se situace mohla vymknout kontrole a došlo i na fyzický střet, dorazily na místo posily.

Okolí budovy bylo obehnáno páskami a vchod do úřadu střežili těžkooděnci. Na místo byli přivolání také strážníci Městské policie a policejní krizoví vyjednavači.

„Během vyjednávání nebyl spáchán žádný trestný čin ani přestupek, nevznikly materiální škody a nedošlo ke zranění osob. Strážci zákona nemuseli použít donucovací prostředky. Po vzájemné dohodě mezi oběma stranami stávající zaměstnanci budovu v úterý večer opustili," poznamenala.

Plynulé předání agendy

Zástupci Exekutorského úřadu Tomáše Vrány v Přerově potvrdili, že zásah souvisel s předáním agendy šéfa úřadu novému nástupci.

„Z důvodu zajištění předání agendy a v souladu se zákonem zřídil Tomáš Vrána ve stávající organizační struktuře novou pozici generálního ředitele. Tuto funkci bude vykonávat Jiří Bílek, jenž bude plně zodpovědný za chod exekutorského úřadu," vysvětlil mediální zástupce Tomáše Vrány Kryštof Šabacký.

Úkolem nového ředitele je zajistit plynulé předání agendy novému exekutorovi.

„A to za situace, kdy podstatná část vedoucích pracovníků úřadu avizuje úmysl přejít do úřadu nového exekutora a následně převzít řízení té části podniku Exekutorského úřadu, patřícího Tomáši Vránovi, kterou si nově jmenovaný exekutor neodkoupí pro realizaci další činnosti," vysvětlil mediální zástupce Tomáše Vrány Kryštof Šabacký.

Vyjednávání pokračuje

Část pracovníků stávajícího úřadu podle něj na tato organizační opatření reagovala způsobem, který musela v sídle úřadu řešit policie, přivolaná novým vedením.

Vyjednávání obou znesvářených stran pokračovalo i ve středu.

Zaměstnanci Exekutorského úřadu Tomáše Vrány, kteří ráno postávali před budovou, se k situaci se odmítli vyjádřit.

„Nebudeme to nijak komentovat," odpovídali jako jeden muž.