Oběti se v obou případech útočníkovi ubránily. Policie po pachateli pátrá a žáda ženy, které se setkaly s podobným ohrožením, aby jej ohlásily policii.

První útok se odehrál v neděli po třetí hodině odpoledne na cyklostezce sloužící jako spojka z Řepčína k obchodnímu komplexu Olomouc City. 

Dívku, která šla pěšky od Křelovské ulice k nákupnímu centru přepadl mladý muž atletické postavy v ošuntělém oblečení.

Obět se útoku násilníka nakonec ubránila a vyvázla bez zranění. Policie čin šetří jako pokus o znásilnění. 

Běžkyni přepadl mezi poli

Podruhé pak muž zaútočil krátce po sedmé hodině večer na asfaltové cestě mezi poli u Nedvězí, vedoucí souběžně s rychlostní silnicí R46 na Prostějov.

Osmatřicetiletá žena běžela po cestě a v protisměru potkala muže jedoucího na kole červenooranžové barvy.

"Ve chvíli, kdy se míjeli, si muž natahoval přes obličej z krku nějakou černou látku, pravděpodobně šátek. Následně uslyšela ránu, a když se ohlédla, uviděla stejného muže, jak běží směrem k ní," popsala policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Muž pak něco vykřikl a žena se před ním dala na útěk a volala o pomoc. Útočník nakonec ženu nedoběhl.

"Přestože nedošlo k újmě na zdraví obou napadených žen, vyhodnotili jsme útoky jako závažné a intenzivně pracujeme na dopadení neznámého útočníka. V případě odsouzení mu za zločin Znásilnění ve stadiu pokusu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do desíti let," sdělila policejní mluvčí.

Zároveň policie prosí případné svedky o spolupráci při pátrání po neznámém pachateli. 

Popis útočníka

Jednalo se o muže štíhlé, atletické postavy, vysoké 180-185 centimetrů.

Mělo jít o bělocha s opálenou pletí, ve věku od 25 do 30 let.

Měl velmi krátce ostříhané hnědé vlasy a výrazné lícní kosti.

V prvním případě byl oblečen do hnědého trika s krátkým rukávem bez obrázku a tříčtvrtečních kalhot, v barvě šedobílé, maskáčového typu. Triko i kalhoty byly značně seprané a obnošené. Obutý byl do tmavých botasek.

V druhém případě si žena vybavila jen šortky vícebarevné a tričko nezjištěné barvy. Kolem krku útočníka tmavou elastickou látku, zřejmě šátek. Na zádech měl batoh hnědočerné barvy, případně černé sluneční brýle.

Popis kola: typ "Ukrajina" červenooranžové barvy, řídítka mírně do U

Výzva policieŽádáme zejména ženy, které se setkaly s podobným chováním neznámého muže a věc neoznámily, aby tak dodatečně učinily.
Zároveň prosíme ty, kteří muže uvedeného popisu v okolí místa obou útoků viděli nebo mají jakoukoliv informaci vedoucí k jeho vypátrání nebo zjištění totožnosti, aby tyto informace neprodleně oznámili na Policii ČR buď prostřednictvím linky 158, nebo na tel.: 974 766324. Můžete také využít e-mailovou adresu ol.skpv.ook.podatelna@pcr.cz .