Neznámý muž si s pětapadesátiletou ženou z Prostějovska začal dopisovat už na konci října, vydával se přitom za lékaře aktuálně působícího v Sýrii. Původně kamarádsky laděné zprávy postupně přešly do důvěrnějších a pak i zamilovaných vět. Zároveň se svěřil s tím, že ho opustila manželka a dcera studuje v USA.

V odjezdu z mise v Sýrii mu podle jeho vyjádření mělo bránit jen to, že nemá přístup ke svému účtu, na kterém ale má dostatek peněz. Důvěřivá žena se mu pod představou domluvené společné budoucnosti ihned nabídla s finanční výpomocí. Souběžně ji kontaktoval muž, který se představil jako nadřízený jejího „virtuálního“ přítele. Ten po ní požadoval uhradit přes 130 tisíc korun, jako platbu za to, aby za ní mohl lékař odcestovat.

Zoo Olomouc. 25. prosince 2021
VIDEO: Pohádková zoo. Vánoční klid si užívají zvířata i návštěvníci

„V polovině listopadu si proto vyřídila bankovní půjčku a požadovaný finanční obnos odeslala na uvedený účet. Hned druhý den ji kontaktovala bankovní pracovnice s informací, že provedení transakce banka zamítla. Žena se však vidiny pomoci nevzdala a platbu s úspěchem odeslala začátkem prosince, a to až na třetí pokus,“ popsala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Posílala peníze dál a dál

Postupně žena zareagovala na další žádosti „amerického lékaře“ a posílala na jeho účty další peníze. Nejdříve 360 tisíc korun, pak další peníze na úhradu letenky a tak její výdaje postupně narůstaly do statisíců korun. „Od další ztráty zachránila ženu skutečnost, že požadavek už byl nad její finanční možnosti. Se vším se nakonec svěřila kamarádce Ta jí vysvětlila, že se jedná o podvod, který musí řešit s policisty. Způsobenou škodu si předběžně vyčíslila na více jak půl milionu korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Ilustrační foto
Vánoční drama na Pujmance: muž vytáhl na policisty nůž i pistoli

Olomoučtí policisté zahájili ve čtvrtek 23. prosince úkony trestního řízení kvůli podezření ze spáchání přečinu podvod. Pokud se pachatele podaří dopadnout a usvědčit, může ho soud poslat do vězení až na pět let.

Protože se podobné případy v poslední době s různými obměnami opakují, varují olomoučtí policisté veřejnost před zasíláním peněz neznámým lidem.

„Pokud občana kontaktuje osoba ze zahraničí, která vystupuje jako voják, lékař, či humanitární pracovník, pak je nejspíše terčem plánovaného podvodu. Pod záminkou intimního nebo pracovního vztahu pak dochází k žádosti o uhrazení plateb spojených především s letenkou, clem, pojištěním a podobně. Občanům radíme, aby si počínali velice obezřetně a aby s osobami, které znají pouze z virtuálního prostředí, nekomunikovali a v žádném případě jim neposílali peníze,“ doporučila Petra Vaňharová.