„Neshledali jsme důvody cokoliv na tomto trestu měnit. Muž byl omezen v rámci vazby na osobní svobodě déle než rok. Byl to odstrašující a výchovný účinek. Považujeme také za velmi vhodné, aby na něj bylo dlouhodobě působeno s tím, že se musí zdržet alkoholických nápojů,“ uvedl předseda senátu Vilém Ravek.

Poukázal na to, že ve vztahu mezi ním a družkou bylo násilí časté a vyvrcholilo tímto incidentem v červnu 2010. Muže proto upozornil, že pokud by své chování nezměnil, hrozí mu, že si zbytek trestu odsedí.

Muž byl původně obžalován za pokus o vraždu a hrozilo mu až 18 let vězení. Krajský soud jej nakonec potrestal pouze za výtržnost a udělil mu 22 měsíců s podmíněným odkladem na 3,5 roku. Proti rozsudku se odvolala žalobkyně. „Není důvod nevěřit svědkovi, jak samotné jednání probíhalo. Poškozená visela mimo okno a za nohy ji držel podnapilý obžalovaný,“ uvedla státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková. „Pokud držím poškozenou ve výšce osmi metrů, je to pokus vraždy. Musím počítat s tím, že se může vysmeknout,“ uvedla žalobkyně. Dodala, že krajský soud zůstal při rozhodování na půli cesty.

Obhájce Horáka s odvoláním žalobkyně nesouhlasil. „Obžalovaný si je absolutně vědom, že jeho jednání bylo krajně nevhodné a riskantní. Rozsudek krajského soudu akceptoval,“ uvedl. Podotkl, že kdyby chtěl vraždit, nevybral by si k tomu tento způsob uprostřed panelového sídliště.

Podle předsedy senátu měl muž situaci plně pod kontrolou. Svědčí o tom to, jak ženu lehce vtáhl zpět do bytu. „Pokud by obžalovaný skutečně chtěl poškozenou zavraždit, nic mu v tom nebránilo. Stačilo by jí pustit a spadla by z výšky osmi metrů na zem. Ukončení této situace učinil obžalovaný ve vlastní vůli,“ mínil předseda senátu.

Případ se stal předloni v červnu na jednom z panelových sídlišť v Zábřehu na Šumpersku. Sedmačtyřicetiletý muž podle obžaloby ženě nejprve vyhrožoval smrtí. Uchopil ji za kotníky a vystrčil ji z okna ven tak, že visela podél stěny domu hlavou dolů. Vše se přitom odehrálo před očima jejich dětí, tehdy čtyřletého a pětiletého syna.