Kauza Sigma

Případu uplácení ve fotbalové lize, v němž je obžalován brankář olomoucké Sigmy Petr Drobisz, se prezidentova amnestie pravděpodobně nedotkne. Myslí si to Drobiszův právní zástupce Petr Konečný.

„Jak jsem si ten dokument na internetu pročetl, tak si myslím, že se ho to spíše týkat nebude. Rozhodnout ale v každém případě musí soud," řekl.

„Je to trochu zvláštní situace. Kdyby byl odsouzen, amnestie by se na něj vztahovala. V amnestii se ale hovoří o zastavení těch stíhání, která trvají osm let, což tady není. Tak uvidíme," prohlásil Konečný.

Krajský soud se bude případem znovu zabývat v řádu několika měsíců. Státní zástupce se v polovině prosince podruhé odvolal proti zprošťujícímu rozhodnutí soudce okresního soudu Aleše Vašků, jenž sice dospěl k názoru, že ke korupci došlo, ale konkrétním osobám se vina prokázat nedá.

Kauza Amsterdam shop

Vězení by se mohl kvůli vyhlášené amnestii prezidenta Václava Klause vyhnout majitel sítě Amsterdam shopů v Česku Artur Slawomir Kamedula. Předpokládá to žalobkyně i vrchní komisař, kteří na jeho případu pracovali. Muže soudy potrestaly za šíření toxikomanie dvěma lety vězení, část trestu si již odpykal ve vazbě.

„Amnestie se zřejmě vztahuje i na něj, podle mne podmínky splňuje. Byl již pravomocně odsouzen," řekla státní zástupkyně Lenka Kremzerová. Žalobkyně má z amnestie velmi špatný pocit. „Měli jsme s tím práci, byli jsme rádi, že se to objasnilo a teď se to mine účinkem. Prezident má ale takové právo, takže se tomu musíme podřídit," doplnila státní zástupkyně.

Kauza Smetana

Na bývalého řidiče olomouckého dopravního podniku Romana Smetanu se amnestie zřejmě vztahovat podle žalobce Jaroslava Kouřila nebude. Jeho dvě obžaloby za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, které se týkají jeho vyhýbání se vězení, totiž ještě olomoucký soud projednávat nezačal. 

SOUVISEJÍCÍ: Vazební věznice v Olomouci díky amnestii propustí přes osmdesát lidí

Na které tresty se bude vztahovat amnestie?

- nepodmíněné tresty do jednoho roku
- zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
- dosud neskončená stíhání, táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
- zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
- nesmí se jednat o násilné trestné činy
- omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin

Více se k probíhající amnestii dočtete ve čtvrtek ve vašem regionálním deníku.