Někteří provozovatelé čerpacích stanic si proto sami sestavují seznam registračních značek automobilů, jejichž řidiči za pohonné hmoty nezaplatili. Snaží se tím zlodějům alespoň částečně bránit.

Provozovatelé čerpacích stanic se kvůli rostoucím cenám pohonných hmot stále častěji setkávají s tím, že zákazníci ujíždějí od stojanů s plnou nádrží bez zaplacení.

„Takových případů teď máme mnohem víc. Pokaždé odjedou s plnou nádrží, když už kradou, tak ať to stojí za to. Nejčastěji se to stává přes den, kdy na benzinku jezdí hodně lidí. Nejsou tak nápadní, ztratí se ve frontě zákazníků. Navíc mají na autě často nasazené registrační značky odcizené z jiných vozidel," řekl vedoucí olomoucké čerpací stanice, který odmítl zveřejnit své jméno.

Přiznal, že každý měsíc je takto okrade několik zákazníků. Škoda dosahuje minimálně 10 tisíc korun měsíčně, díky kamerovému systému se podaří dopadnout sotva polovinu zlodějů.

Některé benzinové stanice si už začaly mezi sebou sdělovat registrační značky vozidel, jejichž majitelé u nich natankovali a odjeli bez placení.

„Vytvořili jsme si internetový registr, kam mají přístup jen zaměstnanci benzinek, rozhodně to nejsou stránky určené pro veřejnost. Tam dopisujeme registrační značky vozidel, jejichž řidiči za pohonné hmoty nezaplatili. Už to funguje nějakou dobu, ale všechny benzinky do toho rozhodně zapojené nejsou. Nemá to bohužel takový efekt, jak jsme si od toho původně slibovali," přiznal čerpadlář.

Řidiče na to, že je stanice do registračního systému zapojena upozorní tabulka vyvěšená přímo v prostorách čerpací stanice.

Vysávají nádrže

Pohonné hmoty se však na Olomoucku nekradou jen z čerpacích stanic. Prudce přibývá také krádeží nafty z odstavených traktorů, kamionů a velké stavební techniky.

Poslední takový případ se stal v noci na středu v litovelské místní části Nová Ves.

Ve volně přístupném areálu tamního kamenolomu zloděj nejdříve urazil víko nádrže z pracovního stroje. Tím firmě způsobil škodu přes 50 tisíc korun. Poté odčerpal na 150 litrů motorové nafty v celkové hodnotě 5 300 korun. Za přečin poškození cizí věci a krádež hrozí zatím neznámému pachateli až dva roky vězení.

Zloděj měl v autě čerpadlo a barely

Policie nyní eviduje nárůst podobných krádeží.

„Nafta z nich mizí přes noc, pachatelé se navíc na krádeže předem velmi dobře připravují. Například na Šumpersku jsme dopadli zloděje, který měl přímo ve vozidle umístěné malé čerpadlo a barely," řekl olomoucký policejní mluvčí Josef Bednařík.

Dopadnout zloděje je podle něj komplikované a daří se to jen v části případů. Řidiči, kteří od benzinové stanice ujíždějí bez placení se dopouštějí přestupku.

„U krádeží, kde je hodnota odcizené nafty či benzínu nad pěti tisíci korun se už jedná o trestný čin, pachatelům hrozí až dva roky vězení," dodal Bednařík.