K útoku došlo vloni v říjnu v chatě na okraji města při mnohahodinové bezdomovecké pijatice u ohně, kde muži společně opékali kabanos.

Z vraždy je obžalován Jiří Christ, který tehdy přijel na pozvání otce na grilování na chatu, do níž se jeho otec s kumpány vlámali.

„Luboš se zeptal, jestli se nemůže napít ode mě ze skleničky, že nikdy nepil víno se sodovkou,“ vzpomínal pětadvacetiletý Christ, co spustilo rány pěstí a kopance.

„Karel vyšel z chaty a když to viděl, zaútočil na Luboše. Strhl jsem Karla a dal jsem mu deset ran. Stál jsem na nohou, on ležel na zemi, všechny rány jsem mířil na pusu. Pak jsem ho nechal být. Měl dost,“ popisoval sobotní grilování u ohně.

Příčina smrti? Otok mozku s vnitrolebečním krvácením

Podle obžaloby Christ v podnapilém stavu zaútočil na Karla Hradila, kterého stáhl k zemi, klekl k němu a zatímco muž ležel a kryl si rukou hlavu, Christ ho nejméně dvacetkrát udeřil velmi razantně pěstí do hlavy, obličeje, čela, temene a uší, a následně ho kopal do hlavy a trupu.

Bezdomovci způsobil brutálním útokem řadu vnitřních poranění a zlomenin.

„Bezprostřední příčinou smrti byl otok mozku způsobený při tupém poranění hlavy s vnitrolebním krvácením,“ popisoval státní zástupce s tím, že těžkým poraněním muž podlehl brzy ráno v neděli.

Jak událost popisuje obžalovaný?

Obžalovaný přijel na chatu za otcem, který jej pozval na posezení u ohně. Čtyřčlenná parta nakoupila pití a kabanos.

Christ popisoval, že vypil maximálně pět sklenic ředěného vína, zatímco ostatní si dávali přímo z láhve a dohromady vypili litry. Když už byli unaveni, otci a jeho spolubydlícímu pustil na mobilu film Zelená míle.

„Usnul jsem a otec mě vzbudil s mými boty na nohou, které byly od krve. Řekl, že šel dokopat Karla,“ vyviňoval se otec dvou dětí.

V teniskách od krve nato podle obžaloby vyrazil Christ mladší do večerky pro další víno.

Útočníka bolela ruka poté, co místo ležícího bezdomovce trefil pěstí kámen. Vyhledal proto pomoc v nemocnici. Během pobytu na chatě hned dvakrát.

Když se v neděli ráno vrátil z pohotovosti, potlučený Karel Hradil ležel u ohniště. Už nedýchal.

Christ tvrdil, že otec chtěl vraždu hodit na něj, proto si vzal jeho boty.

„Jen jsem bránil Luboše, aby se něco nestalo. Karel ho začal kopat do obličeje. Můj vztah ke Karlovi? Byl jako můj strejda,“ vysvětloval u soudu.

„Ano, při výslechu jsem to vzal na sebe. Bránil jsem otce, aby nešel sedět. Řekl, že nebudeme vypovídat, ale nedalo mi to. Pod nátlakem jsem se přiznal,“ prohlašoval během výpovědi před soudním senátem.

Christ u soudu neprojevil sebemenší pocit viny, soucitu, nevyjádřil lítost nad tím, co se stalo. Podle znalce z oboru klinická psychologie Pavla Koldy je málo věrohodné, jak obžalovaný popisoval celou událost.

Plačící matka

V soudní síni mlčky seděla matka obžalovaného. Za svým synem stojí.

„Otec Jirky mě sedmnáct let týral. Vím, čeho je v opilosti schopen, jak je agresivní. Děti v tomto žily. Tři sourozenci se z toho dostali, Jirka ho ještě hájí. Nechápu, proč to pro něj dělal,“ plakala matka obžalovaného, která žije ve Šternberku.

Hlavní líčení pokračuje ve středu. Pokud soud prokáže Christovi vinu, hrozí mu deset až osmnáct let vězení.