Jako vedoucí přerovské pobočky si měla brát z pokladny peníze pro svou potřebu. Manko pak zastírala tím, že na některé klienty záložny vypsala fiktivní úvěry. Splátky a úroky hradila z peněz z pokladny. Soud však dosud nezná přesnou výši škody, kterou záložně způsobila.

SOUVISEJÍCÍ: Vedoucí záložny si 'odčerpala' 9 milionů. Pořídila si svatbu, dovolenou i koně

Znalec v oboru ekonomika Jan Juráň v minulosti vypracoval pro soud posudek v oboru účetnictví. Ve středu u soudu popisoval způsob, jakým bývalá vedoucí vojenské záložny peníze pro svou potřebu čerpala.

„Brala si finanční hotovost z pokladny pro svou potřebu a maskovala to fiktivními úvěry na jiné osoby. Část peněz z pokladny však musela znovu vracet na účty, aby mohla úvěry a úroky k nim splácet," uvedl Juráň. Tento postup Marková vzápětí sama potvrdila a svého jednání litovala.

Různé názory na výši zpronevěry

Podle státní zástupkyně Marie Kodytkové se Marková dopustila zpronevěry a způsobila záložně během necelých dvou let škodu přes pět milionů korun.

„Polehčující okolností pro ni je, že s policií i se soudem spolupracovala. Přitěžuje jí však, že při spáchání trestného činu zneužila své povolání a jednání se dopouštěla dlouhodobě," uvedla Kodytková a požadovala nepodmíněný trest při spodní hranici trestní sazby, která se pohybuje od dvou do osmi let vězení. Požadovala pro ni také zákaz výkonu povolání spojených s hmotnou zodpovědností na dobu pěti let.

Právní zástupce vojenské družstevní záložny však škodu vyčíslil na nejméně 9,1 milionu korun. Záložna navíc požaduje také úhradu úroku z prodlení. Pokud bude bývalá vedoucí uznána vinnou, bude po ní záložna chtít celkem 10,5 milionu korun.

Marková podle svého obhájce odhaduje způsobenou škodu jen na 4 miliony korun.

„Nejdříve přilepšovala rodinnému rozpočtu. Pak se snažila zachránit rozpadající se manželství, které bylo nakonec stejně rozvedeno. Pokud by záložna měla účetnictví v pořádku a pod kontrolou, nemohlo by k této trestné činnosti vůbec dojít," uvedl advokát a žádal podmíněný trest s delší zkušební dobou.

Odročeno na srpen

Předseda senátu Vladimír Hendrych jednání odročil na polovinu srpna, kdy už znalci přesně vyčíslí způsobenou škodu. Měl by také padnout rozsudek. Soud se musí vypořádat také s tím, co dál bude se zabavenými koňmi, automobilem a pozemkem. Jen za ustájení koní stát každý měsíc platí přes 25 tisíc korun.

Osmadvacetiletá Jana Marková pracovala v záložně v Bochoři od roku 2003. Peníze si měla brát v době od 21. června 2007 do 9. června 2009 přímo z trezoru od kterého měla jako jediná klíče. Za 1,4 milionu korun si koupila čtyři koně. Ty plánovala později se ziskem prodat a získanými penězi pokrýt část způsobeného manka. Pořídila do rodiny také vůz BMW a 170 tisíc korun utratila za luxusní dovolené v Paříži a na Kanárských ostrovech. Manželovi postupně poslala na účet 300 tisíc korun. Další čtyři miliony korun měla použít na chod domácnosti a investovat do manželova podnikání. K tomu, že si z pokladny brala peníze pro svou potřebu se přiznala až v okamžiku, kdy se na manko přišlo.