Hejtman Ivan Kosatík (ODS) se sešel jak s vedením obce, tak se zástupci držitele směnky společnosti Casco Invest. Ta požádala kraj, zda by obci s dluhem nepomohl, například formou dlouhodobé půjčky. Kraj a obec nejprve chtějí jednat s ministerstvem financí.

Firma dle hejtmana přislíbila, že zatím neochromí chod vesnice tím, že by nechala obstavit její účty. „To by samozřejmě znamenalo kolaps. Slíbili, že to neudělají,“ uvedl Ivan Kosatík. „My se v tuto chvíli snažíme dohodnout jednání na ministerstvu financí, kde zkusíme najít cestu, jak obci pomoci. Věřím, že řešení najdeme. Ministerstvo již jednou této obci pomohlo,“ popsal další podporu.

Případnou finanční pomoc kraje, na který se držitel směnky, ostravská firma Casco Invest, před pár týdny obrátil, sice zcela nevyloučil, avšak kraj i obec v první fázi budou jednat se státem. „Pokud kraj poskytuje obcím půjčky, jsou krátkodobější, většinou na rok, a rovněž násobně menší. V případě Domašova by krátkodobá půjčka nic neřešila,“ poznamenal hejtman.

Exekutoři minulý týden přijeli do obce zmapovat majetek, na který radnice převzala exekuční příkaz. Ta se dostala do bezvýchodné situace poté, co se bývalé vedení v polovině devadesátých let zaručilo místní stáčírně minerálky Salicia za pětatřicetimilionový úvěr.

Firma vzápětí zkrachovala. Obec v létě prohrála soud o 56 milionů korun a musí platit. S majetkem už nesmí manipulovat, například jej zatížit u banky. Pro obec samotnou je situace neřešitelná. I kdyby v dražbě prodala veškerý majetek, na dluh by to vůbec nestačilo.

„O dražbě ale zatím nepadlo ani slovo,“ poznamenal již dříve domašovský starosta Ladislav Števanka (nez.). Věřím, že kraj či stát nám pomůže, jak tomu bylo v případě jiných obcí, například Rokytnice nad Jizerou,“ uvedl starosta. „Mám ale obavu, že malá, bezvýznamná obec to bude mít podstatně těžší a podmínky pomoci budou tvrdší,“ podotkl.

Firma Casco Invest již dříve naznačila možnost mimosoudního vyrovnání. V dopise Olomouckému kraji navrhla, zda by s dluhem nepomohl, například formou dlouhodobé půjčky. V takovém případě je ochotna odpustit obci většinu dluhu, 30 milionů korun.

Právního zástupce firmy Vladana Tisovského se Deníku ve středu ani včera nepodařilo zastihnout. Svůj mobil nezvedal.

Státu obec milion poslala


Po zkrachovalé stáčírně minerálek Salicia obec tížil ještě dluh, který vznikl později než mnohamilionová směnka. Ten byl ve výši tří milionů korun. Obec za něj i s úroky zaplatila přes 7,6 milionů a do konce října měla poslat zhruba milion korun. Ten minulý týden ministerstvu financí zaplatila.
„S těžkým srdcem jsme odeslali splátku jeden milion korun, takže se státem jsme pro tento rok vyrovnáni. Snad nám to pomůže při vyjednávání pomoci na ministerstvu financí,“ uvedl starosta Ladislav Števanka. Domašovu tak vůči státu zbývá ještě zaplatit třičtvrtě milionu korun, které uhradí v příštím roce.
Obec ale musela zrušit například plánovanou výměnu lana na lyžařském vleku, protože na to v obecní pokladně nezbylo. „Prioritou je v tuto chvíli udržení chodu obce, budovy obecního úřadu, školky a hasičské zbrojnice, bez všeho ostatního se v případě nouze obec obejde. I když by to bylo velmi bolestné,“ dodal.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika