Důvodem byla více než půl milionová platba za vypracování studijních materiálů pro projekt Letní školy slovanských studií, které ovšem svým rozsahem a potřebností vůbec neodpovídali zaplacené hodnotě.

Vzniklou škodu by teď podle rozsudku měla univerzitě zaplatit. Hirschová taková obvinění odmítá a hodlá se odvolat ke Krajskému soudu.

Podnět k žalobě podal audit hospodaření Letní školy slovanských studií zadaný univerzitou na základě předchozí stížnosti v roce 2005. Ten pak odhalil nesrovnalosti v hospodaření v období čtyř let od roku 2000.

Tehdejší ředitelka LŠSS pak byla obviněna, že za tuto dobu vyplatila celkem 542 500 korun za materiály a služby, které škola neupotřebila. Měsíční plat někdy i v řádech desetitisíců pobírala Jarmila Whittakerová, která v té době pracovala jako překladatelka v centru pro srovnávací studia.

Před soudem pak vypověděla, že práce pro LŠSS byla domluvena pouze ústně a žádnou smlouvu nepodepsala.

„Obžalovaná studijní materiály předložila až ve chvíli, kdy proti ní bylo zahájeno trestní řízení. V rámci tehdejšího auditu ale předloženy nebyly,“ vysvětlila soudkyně Šárka Haltufová.

Whitakerová navíc u soudu ale jako svoji práci označila jen malou část předložených materiálů. Ty ale učitelé školy stejně nepoužívali.

Hirschová ale odmítá, že by studijní materiály byly bezcené.

„S postojem soudu rozhodně nesouhlasím. Nikdy jsem neslyšela, že by příprava pedagogických materiálů bylo trestným činnem. Podáme proto odvolání,“ řekla po vyhlášení rozsudku Hirschová.

K mírnějšímu rozsudku, podle Haltufové, přispěla dosavadní bezúhonnost a zásluhy bývalé prorektorky filosofické fakulty.

„Vzhledem k tomu, že platby byly hrazeny v několikaletém období a zcela vědomě, je takové jednání posuzováno přísněji. Jako polehčující okolnosti jsem pak vnímala dřívější řádný život obžalované,“ doplnila Haltufová.