Ženu, se kterou má syna, nato škrtil toporem od rýče a rdousil ji rukama.

Pronásledoval ji i na ulici, kde ji chtěl rozbít hlavu o betonový sloupek.

Rozsudek není pravomocný. Třicetiletý Šula se odvolal a případ opět poputuje k vrchnímu soudu.

Dvanáctiletý trest za pokus vraždy dostal Šula již letos v červnu. Proti rozsudku se odvolal a Vrchní soudu v Olomouci mu v srpnu vyhověl. Trest zrušil a případ vrátil krajskému soudu k novému projednání.

„Soud doplnil dokazování podle pokynů odvolacího soudu a dospěl k závěru, že jediné, co nebylo prokázáno nade vší pochybnost, byl útok kladívkem a nůžky. Jinak je zřejmé, že na poškozenou zaútočil sekerou, a to tak, že jí způsobil závažné poranění hrudníku. Sekerou hodlal pokračovat dále," odůvodňoval předseda senátu Eduard Ondrášek.

"A budu-li někoho opakovaně sekat sekerou, co se s ním stane? Zabiju ho. A obžalovaný to ještě vylepšil rdoušením a škrcením, ať už rukama nebo toporem,“ uvedl Ondrášek.

"Dělala z něj tažného vola"

Šula totiž odmítal, že bych chtěl bývalou družku zabít. Sekyrou jí chtěl jen nahnat hrůzu.

Podle svědků Šulovi opakovaně ubližovala a ponižovala jej. Vyvolávala konflikty. Obhájce požadoval změnu právní kvalifikace na vydírání.

„Hádky tam byly na denním pořádku. Jednostranné hádky. Dělala si z něj tažného vola. Je to mrcha,“ hodnotil v pondělí svědek, který měl vše slyšet přes ulici.

Šula se podle soudu není schopen ovládat. To prokázal i v soudní síni během odůvodňování rozsudku, kdy soudce opravoval a skákal mu do řeči.

„Obžalovaný není schopen vyhodnotit situaci a co může udělat a co už ne. Ani poškozená z toho nevychází dobře, o tom není sporu, ale nikdo obžalovaného nenutil, aby s ní žil a stýkal se s ní. Pokud mě někdo hodně naštve, tak na něj v afektu nemohu vzít sekeru,“ uvedl Ondrášek.

Rýčem na krk

K brutálního útoku došlo před půlnocí 4. prosince v garáži rodinného domu v Mrsklesech poté, co se oba opět pohádali.

Expřítelkyně tehdy Šulu požádala o schůzku. Měl zákaz kontaktu s bývalou družkou, která jej obvinila ze znásilnění. Údajně si přišel pro telefonní číslo na muže, kterému bývalá družka volala.

Nejprve ženu chytil pod krkem a rozmáchl se sekerou, kterou držel v pravačce. Ostřím zasáhl oběť do levého boku.

Přestože žena podle soudu křičela, že nechce zemřít, napřáhl se znova. Další ráně zabránila známá jeho bývalé partnerky, která přiskočila a sekeru mu vzala.

Nato Šula podle soudu zmáčkl krk expřítelkyni a rdousil ji, pak ji povalil na stůl a na krk jí přiložil toporo rýče a škrtil ji.

Hlavou do betonu

Ženě se podařilo s pomocí známé vysmeknout. Šula ji opět chytil a rdousil. Poté, co žena utekla na ulici, doběhl ji a hlavou se jí snažil udeřit o betonový sloupek plotu.

„Bránila se. Mezi sloupek a hlavu dávala ruku. Byla už velmi zesláblá. Načež obžalovaný v útoku ustal,“ popisoval soudce.

Na výši trestu nebylo podle předsedy senátu co měnit.

„Je v dolní třetině trestní sazby, je poměrně mírný,“ odůvodnil Ondrášek. Šulovi hrozilo až 18 let.

Šula se hned v soudní síni odvolal k vrchnímu soudu. Se závěrem soudu nesouhlasil.

Krajský soud rovněž zamítl žádost o propuštění obžalovaného z vazby. Ten ujišťoval, že bude doma se synem, se kterým chtěl strávil Vánoce. Podle předsedy senátu hrozí, že by Šula mohl pokračovat v trestné činnosti.