Svým jednáním údajně zavinili smrt pěti lidí. Další čtyři muži Martin Svoboda, Václav Zlámal, Petr Čagan a Bohumil Malátek jsou obžalováni za ohrožování zdraví závadnými potravinami, za což si mohou vyslechnout trest odnětí svobody v délce 12–20 let. Dle obžaloby v důsledku jejich činů, pak měli zemřít tři lidé na Přerovsku.

Podle vyjádření státního zástupce Romana Kafky, může tak soudce v průběhu procesu kvalifikovat jejich jednání jako obecné ohrožení, stejně jako tomu bylo v případě procesu ve zlínské větvi metanolové kauzy.

V pondělí se k jednání dostavili všichni obžalovaní, před soudem vypovídali ale jen někteří, tři z nich využili svého práva a odmítli vypovídat.

Mezi těmi, kdo vypovídali, byli i bratři Klöselovi. Oba pracovali v likérce HP Premium Hlubočky jako řidiči-závozníci. Před soudem popisovali spolupráci s Martinem Jiroutem, který jim dodal 2300 litrů smrtící směsi. Tu pak předprodali Martinu Posládkovi, který ji dál dodával Václavu Zlámalovi a Martinu Svobodovi. Od nich se dostal smrticí alkohol až ke konečným spotřebitelům. Bratři Klöselovi včera u soudu také popisovali, jak se v likérce „repasovaly kolky".

„V té době probíhaly v likérce časté kontroly a protože jsme měli víc než poloviční produkci na černém trhu, potřebovali jsme alkohol, aby o tom nikdo nevěděl. Jirout mi nabídl možnost dodání alkoholu v šestilitrových barelech. Dohodl jsem to s Posládkem, který jen chtěl, aby ty barely byly označeny etiketami HP Premium, že jsou na to zákazníci zvyklí," přiblížil Michal Klösel.

Uvedl také, že HP Premium nikdy nedodávala lihoviny bez ochranných kolků. „Na šestilitrové barely se nalepily kolky, toto zboží se dodalo zákazníkům. Když zákazník „šikovně – většinou to šlo benzínem" odlepil kolek a při příští dodávce jej vrátil, tak při ceně 150 korun za litr, dostal za jeden kolek zpět sto korun," popsal, jak se podle něj jeho zaměstnavatelé vyhýbali placení za nové kolky a placení DPH, když kolky použili vícekrát. Jeho bratr Miroslav doplnil, že později, tuto možnost podle něj využívali všichni odběratelé i ti, kteří odebrali od likérky HP Premium oficiálně – tedy s fakturou.

Oba bratři také vyjádřili lítost. „Omlouvám se, chtěl bych vyjádřit lítost nad tím, co se stalo," uvedl například Michal Klösel.

Další obviněný Petr Čagan měl předat obviněnému Bohumilu Malátkovi nejméně 150 litrů jedovaté směsi. Všichni obžalovaní u soudu včera popírali svou vinu a necítili zodpovědnost za zmařené lidské životy.

Při včerejším líčení se také se svými nároky na náhradu škody přihlásili poškození, příbuzní obětí i zdravotní pojišťovny. V případě, že je soud uzná, budou obžalovaní z ostravské větve nuceni zaplatit desítky milionů korun.

První lidé, kteří na následky požití jedovatého alkoholu zemřeli, byli právě z Moravskoslezského kraje. Přesto krajský zástupce Jiří Zemek možnost, že za metanolovou aférou stáli právě obvinění z ostravské větve vyloučil.

Krajský soud ve Zlíně už rozsudkem z května letošního roku určil jako hlavní míchače desetitisíc litrů jedovaté směsi Rudolfa Fiana s Tomášem Křepelou a distributora Jiřího Vaculu.

„Bez tohoto činu by nevznikla metanolová aféra," připomněl.

Fian s Křepelou si vyslechli doživotní tresty, Jiří Vacula patnáct let odnětí svobody. Metanolová kauza vypukla 3. září roku 2012, kdy se mezi lidi dostala smrtící směs jedovatého alkoholu. Dosud si vyžádala 50 obětí.

Alkoholu se smrtící směsí metanolu se napilo přibližně 140 lidí, 79 poškozených ve stejné obžalobě otravu přežilo, desítky z nich však s trvalými následky. Obviněných v metanolové kauze je více než sedm desítek.