Jednatel firmy Morávia-Chem Radek Menšík tvrdil, že ve všem poslouchal Radka Březinu a Lubomíra Kaláče a byl ve firmě jen nastrčeným bílým koněm.

Řidič Václav David ve čtvrtek u soudu uvedl, že byl původně přesvědčený o tom, že sklady s lihem jsou legální. Navážel do nich zásoby a společně s Lubomírem Kaláčem je tam ukládal.

„Řekli mi, že vozím destilovanou vodu, ale pak jsem zjistil, že je to líh. Divné mi to přišlo, až když mi dávali peníze pro případ, že mě zastaví policie nebo celníci. Pak už jsem věděl, že můžu mít problémy. Bral jsem to jako přivýdělek," řekl obžalovaný, který je vyšetřován na svobodě.

O fiktivních denaturacích lihu vypovídal skladník Rostislav Hanulík.

„Někdy se na pokyn Radka Březiny nepoužila patřičná činidla a nalil se tam líh obarvený kávou. Všechno řídil on, bez něj se neudělalo nic. Líh, který neprošel denaturací se pak nakládal na auta a odvážel pryč. Lubomír Kaláč mi vždycky dával pokyny, kolik mám naložit a na kdy to musí být nachystané," popsal bývalý skladník.

Když se mi narodila postižena dcera, potřeboval jsem peníze

Zároveň neskrýval, že o tom, že se dopouští nelegální činnosti, věděl. Peníze pro něj ale tehdy byly rozhodující.

„Cítím se vinen, ale když se mi narodila postižená dcera, potřeboval jsem práci a peníze a už jsem z toho vystoupit nemohl. Nevěděl jsem, kam se líh vozí, jen jsem ta auta nakládal," dodal Rostislav Hanulík.

Vyplácel nás Březina

Správce nemovitostí Vladimíra a Tomáše Březinových, obžalovaný Ivan Kovářík, popisoval, že se podílel na filtracích technického lihu. Radek Březina ho prý upozornil na to, že to není úplně legální záležitost, ale že v případě nějakých problémů vezme všechna rizika na sebe.

„Filtrovali jsme vždy šest dní v týdnu, vozili nám jídlo a spali jsme tam ve dvou upravených místnostech. Nesměli jsme vycházet z budovy. Kontroloval a úkoloval nás Lubomír Kaláč, peníze vyplácel Radek Březina. Když se tam v roce 1999 v jímce s horkou vodou utopil kolega, odmítl jsem tam dál dělat. Nakonec jsem zastával funkci správce nemovitostí, o skladování lihu jsem nic nevěděl," tvrdil Ivan Kovářík.

Menšík. Nastrčená figurka?

Jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík byl do soudní síně předveden z vazby. Potvrdil, že firmu ve skutečnosti ovládal Radek Březina a on byl jen nastrčenou figurkou.

„Radek byl autorita, nikdo si na něj nic nedovolil. Strhával mi peníze, dával mi pokuty a já schválně zadanou práci šidil. Sliboval mi třeba odměny, ale nedal mi nic. Musel jsem ho poslouchat, stejně tak Lubomíra Kaláče, ten na mě donášel. Byl jsem tam páté kolo u vozu. Jenže fiktivní denaturace se už nedaly zastavit," poznamenal Radek Menšík.

V pátek hlavní líčení pokračuje výslechem Tomáše Březiny, pak bude odročeno na první lednový týden. Soud bude pokračovat také v první polovině února.

Zlínský podnikatel Radek Březina, údajný šéf lihové mafie, měl společně s dalšími sedmi obžalovanými připravit v rámci organizované zločinecké skupiny stát na spotřební dani o 6,7 miliardy korun. Léta měli čistit technický líh a používat a prodávat jej likérkám k výrobě alkoholických nápojů a provádět fiktivní denaturace. Za krácení daně jim hrozí až třináct let vězení.