Jistým druhem ochrany může být zanesení svého bicyklu do evidence městské policie. Tuto službu však ze všech okresních měst v Olomouckém kraji nabízejí pouze strážníci z Olomouce a Přerova. Registrace je bezplatná a slouží pouze občanům daného města.
„ Z naší evidence vyplývá, že v loňském roce zloději ukradli dvě stě dvacet jedna jízdních kol. Je důležité upozornit, že evidujeme pouze trestné činy, to znamená případy, kde škoda přesahuje pět tisíc korun. Krádeže pod touto hranicí jsou přestupky,“ informoval olomoucký policista Michal Pižurin.
„Letos jsme zatím zaznamenali deset trestných činů krádeže kola, ale ze statistiky vyplývá, že nejvíc případů bude v létě, kdy cyklisté jezdí nejvíce,“ dodal Pižurin.
Jedním ze způsobů, jak zabránit ztrátě bicyklu, je jeho zanesení do evidence městské policie. Tuto službu však v kraji nabízejí pouze v Olomouci a v Přerově.
„Kolo lze zaevidovat přímo v naší budově v Kateřinské ulici. Je nutné mít s sebou občanský průkaz, doklad o koupi kola a jízdní kolo. Na místě zájemce vyplní přihlášku, následně od nás dostane evidenční průkaz a registrační samolepku, kterou si nalepí na své kolo,“ uvedla mluvčí olomouckých strážníků Vladimíra Marková.
„Registrace je bezplatná. Přihlásit se však mohou pouze občané z Olomouce,“ dodala Marková. Ke 14. dubnu mají strážníci zapsaných přesně 2399 kol.
„Evidence usnadňuje pátrání po ukradených kolech, pomáhá také včasnému vrácení původním majitelům a v neposlední řadě jde také o prevenci,“ uvedla Marková.
„V Přerově evidujeme přibližně tři sta majitelů kol. Databáze slouží pouze k uchování fotografií stroje, zvláštních znaků a dokladu k jeho nabytí. Tyto informace v případě vyžádání poskytneme například pro potřeby policie či pojišťovny,“ řekl ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki.
Když už majitel o své kolo přijde, existuje ještě naděje, že škodu proplatí pojišťovna. To však má svá přesná pravidla. „Ukradený bicykl, který stál zamčený před hospodou, vám neproplatí žádná pojišťovna na světě,“ informoval mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Pojistku lze uplatnit ve chvíli, kdy zloděj věc ukradne třeba ze sklepa. „Podmínkou pro poskytnutí pojistného plnění je ‚odcizení z uzamčeného místa pojištění‘, což je definováno jako prostor, který má uzavřené a uzamčené všechny vstupní otvory,“ objasnil přesné vymezení dobře zabezpečeného sklepa Bálek.
Při výletech většina cyklistů používá zámky na kola. „Obecně platí čím dražší, tím lepší, ale ani takový zámek nedokáže zázraky,“ uvedl šéfredaktor odborného portálu Cyklomania Vítek Šoukal.
„Používám také jeden fígl, který se mi už jednou vyplatil. Při závodech jsem měl kolo opřené o auto, v němž jsem něco hledal. Najednou se ozvaly rány a nadávky. Neúspěšný zloděj se válel i s mým kolem hned vedle auta. Přecvakal jsem totiž převody, takže když chtěl lupič odjet, řetěz začal přeskakovat na jiná kolečka a stroj se stal na chvíli neovladatelný,“ uvedl osobní příklad Šoukal.
„Musím však dodat, že na toto zabezpečení nesmíte zapomenout. Jednou se mi to stalo a mé koleno od té doby zdobí jizva,“ dodal na závěr šéfredaktor a vášnivý cyklista.