Mladík řídil ojetou mazdu bez platného oprávnění, navíc byl v době nehody ve zkušební době kvůli jinému podmínečnému trestu.

Obhájce Vojtěcha Baranyaie se ve čtvrtek u soudu snažil zpochybnit technickou způsobilost vozidla k jízdě, vliv pervitinu na způsob jízdy jednadvacetiletého řidiče i těžkou újmu na zdraví jednoho ze spolujezdců.

Obviněný Baranyai u soudu požadoval propuštění z vazby, k nehodě se nechtěl vyjadřovat.

Do vazby byl umístěn kvůli tomu, že se předchozím soudním jednáním vyhýbal.

Za tragickou dopravní nehodu mu hrozil trest odnětí svobody na dva až osm let vězení.

Soudce Michal Jelínek poslal Baranyaie za způsobení tragické dopravní nehody na pět let do vězení.

Uložil mu také šestiletý zákaz řízení motorových vozidel, náhradu škody pozůstalým a úhradu nákladů za léčení zraněných spolujezdců.

Řítil se nejméně 112 km/h

„Byl obžalován z usmrcení z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. V době nehody jel v místě, kde je maximální povolená rychlost 50 kilometrů extrémně rychle. Znalec rychlost určil na nejméně 112 kilometrů v hodině," uvedl soudce Jelínek.

„Mladík navíc neměl řidičské oprávnění. Za volant usedl pod vlivem návykových látek, v krvi měl amfetamin a metamfetamin. Nehodu s fatálními následky zavinil výhradně obviněný, na vozidle nebyla zjištěna žádná technická závada,“ popsal soudce.

Zároveň připustil, že v případě čelního střetu s jiným vozidlem, či autobusem, který v tu dobu místem projížděl, mohly být následky havárie ještě tragičtější.

Baranyai u soudu prohlásil, že se proti rozsudku odvolá.

Jednání soudu přihlížela rovněž matka osmnáctiletého mladíka, který při nehodě přišel o život. On byl také majitelem vozidla Mazda 626, kterým čtveřice mladíků havarovala.

„Syn si to auto koupil tři dny před nehodou za osm tisíc korun. Protože sám neřídil, půjčil ho kamarádovi a pak v něm přišel o život. Pamatuju si, jak jsem tenkrát připravovala nedělní oběd. Syna už jsem se nedočkala. Místo něj přijeli policisté a řekli nám, co se vlastně stalo,“ řekla se slzami v očích Olomoučanka.

Jak se nehoda stala?

Jednadvacetiletý Vojtěch Baranyai usedl za volant půjčené Mazdy 626 v noci z 29. na 30. května 2010.

Společně s dalšími třemi mladíky vyrazili do herny v Olomouci. Cestou se ještě zastavili u známých, aby si od nich nakoupili pervitin.

Do Mariánského Údolí se chtěli dostat oklikou přes Svatý Kopeček, aby se vyhnuli případné policejní hlídce.

Ve Švabinského ulici ve Chválkovicích však řidič pod vlivem pervitinu a ve vysoké rychlosti nezvládl řízení. Auto vyletělo ze silnice, ve smyku se několikrát otočilo, narazilo do dvou stromů a lampy veřejného osvětlení a obrátilo se na bok.

Majitel auta, který seděl vedle řidiče na místě zahynul. Další dva mladíci na zadních sedadlech utrpěli těžké a lehké zranění.

Řidič od začátku sváděl nehodu na špatný technický stav vozidla.

Svědci, kteří v době nehody stáli na blízké autobusové zastávce však odhadovali, že auto jelo v obci rychlostí 130 kilometrů za hodinu. Ti také společně s řidičem autobusu městské hromadné dopravy Břetislavem Čapkem zraněným z nabourané mazdy pomohli a přivolali záchranáře.

Magda Vránová

SOUVISEJÍCÍ

Tragédie ve Chválkovicích: pervitin a mazda za 8tisíc

Tragédie ve Chválkovicích: mladí bourali, jeden nepřežil

Šofér autobusu pomohl nabouraným mladíkům ve Chválkovicích, dostal cenu