Následkem zahoření zbytkového vodíku byli vážně zraněni dva zaměstnanci chemičky.

Dvaapadesátiletý muž musel být s popáleninami druhého až třetího stupně převezen do Fakultní nemocnice v Ostravě, jeho o třicet let mladší kolega skončil v přerovské nemocnici.

 

Stanovisko tiskového mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě ke stavu pacienta:

„Pacient utrpěl popáleniny druhého stupně, žádné bližší informace ke stavu pacienta nemůžeme uvádět, protože k tomu nemáme souhlas pacienta,“ řekl. Podle jeho slov zatím nelze předjímat, jak dlouho potrvá léčba. „Pacient utrpěl popáleninové trauma a u takových vážných poranění se v prvních dvou až třech dnech nedá dopředu odhadnout další vývoj. Jsme proto opatrní na jakékoliv závěry nebo odhady toho, co bude dál,“ dodal mluvčí.

Precheza: lidský faktor neselhal

Přerovany nehoda zaskočila a po včerejšku si kladou otázku, zda je výroba ve zdejší chemičce vůbec bezpečná.

Zástupci Prechezy ale tvrdí: v žádném případě se nejednalo o ekologickou havárii, která by ohrozila zdraví obyvatel.

Vyšetřovatelé zatím nevznesli žádné konkrétní obvinění a čekají, jak dopadne kriminalistická expertíza, která určí přesné příčiny výbuchu.

V tuto chvíli se hovoří o dvou variantách. Tou první je, že výbuch zavinila technická závada na čerpadle kyseliny sírové. Druhou pak, že jej způsobil elektrostatický výboj.

Zástupci přerovské chemičky Precheza vyloučili, že by selhal lidský faktor. „Jedná se o zkušené pracovníky,“ potvrdil tiskový mluvčí Prechezy Milan Šamárek.

Podle informací policie čistili zaměstnanci dopoledne vlakovou cisternu.

„Napustili do ní vodu, a protože na cisterně není spodní výpusť, vodu vyčerpávali otvorem přes čerpadlo. V cisterně vznikl smícháním vody s kyselinou vodík,“ popsala bližší okolnosti přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Zřejmě technickou závadou na čerpadle nebo vytvořením statické elektřiny pak přeskočila jiskra a došlo k výbuchu vodíku.

„Oba muži stáli v době nehody na cisterně, takže se úrazu nedalo zabránit,“ podotkla mluvčí.

Čerpadlo má být zajišťěno na kriminalistickou expertízu a k prošetření nehody bude přizván soudní znalec.

Zdravotní stav obou zraněných mužů podle lékařů není kritický a nejsou v přímém ohrožení života.

„První zraněný utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na dvaceti procentech těla, zejména končetin a obličeje. Byl proto převezen na popáleninové centrum do Fakultní nemocnice v Ostravě. Druhý skončil s popáleninami obličeje v přerovské nemocnici,“ shrnul ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Ekologická havárie prý nehrozí

Mnozí Přerované a zástupci životního prostředí magistrátu jsou událostí znepokojeni.

„Překvapuje mě, že k něčemu takovému došlo, protože nás chemička ujišťovala, že nic podobného nehrozí. Rozhodně se teď zaměříme na to, jak bezpečný je provoz pro zaměstnance uvnitř areálu,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Podle jeho slov prováděli hasiči bezprostředně po havárii měření s cílem zjistit, zda se nedostaly do ovzduší z chemičky škodliviny.

„Žádná toxická látka neunikla. Z ekologického hlediska tedy lidem v Přerově nic nehrozilo. Únik kyseliny sírové zaznamenán nebyl,“ ubezpečil Juliš.

Zástupci Prechezy vyjádřili bezprostředně po události nad neštěstím politování a zvažují odškodnění pro své zraněné zaměstnance.

„Na odškodnění pamatuje jak zákoník práce, tak kolektivní smlouva,“ přiblížil tiskový mluvčí Prechezy Milan Šamárek.

Nebezpečná chemička? Lidi zajímájak kazíovzduší

Podle jeho slov bude nyní zkoumat přesné příčiny havárie komise expertů a budou přijata přísná bezpečnostní opatření, aby se událost neopakovala.

„Letos u nás došlo pouze ke dvěma úrazům, podobný případ ale za celé své praxe ale nepamatuji,“ dodal mluvčí Šamárek.

Lidé z Přerova si už letos v květnu stěžovali na štiplavý zápach z chemičky, který jim způsoboval zdravotní potíže. Po včerejší havárii se proto znovu rozvířila debata o bezpečnosti Prechezy pro město.

„Chemička určitě zhoršuje kvalitu ovzduší nejen ve městě, ale i v okolí. Těžko bychom se ale kvůli tomu někam stěhovali,“ poznamenala jedna z obyvatelek Přerova Naďa Ryšavá.

„Co můžu jako obyčejný člověk dělat? Spíš bych chtěla znát celkový stav ovzduší v Přerově. Tento údaj byl měl viset na každém rohu,“ dodala také další z místních Jarmila Sýkorová.

„Je to hrůza. Něco takového se dalo čekat. Jsem zvědavá, jak zareagují konšelé. Měli by tu fabriku zavřít,“ řekla rozčileně žena, která si ale nepřála uvést své jméno.

Její manžel totiž v Precheze pracuje. Mnozí z dotázaných obyvatel si ale na druhou stranu uvědomují význam chemičky pro region.

„Je to tradiční přerovský podnik, který dává mnoha lidem práci,“ hájili závod třeba manželé Novotní.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika