Krajský soud se touto kauzou zabýval už letos v červnu. Na základě Kadlecovy žaloby rozhodnutí policejního prezidenta o propuštění ze služebního poměru zrušil.

Tomáš Tuhý, který mimochodem 31. října končí jako šéf policejních sborů, aby mohl obsadit post českého velvyslance na Slovensku, proti tomu podal kasační stížnost.

Nejvyšší správní soud rozhodnutí krajského soudu zrušil a případ mu vrátil k dalšímu řízení.

„Jsme rádi, že krajský soud potvrdil propuštění žalobce ze služebního poměru,“ reagovala na středeční rozsudek zmocněnkyně Policejního prezidia Michaela Jursová.

Ex-policista Kadlec se k vyhlašování rozsudku nedostavil, přítomen byl pouze jeho advokát Tomáš Grepl. Ten se k pravomocnému verdiktu soudu odmítl vyjádřit.

Role v kauze Vidkun

Kadlec figuruje v korupční kauze Vidkun, která v Olomouci vypukla před třemi lety. Týkala se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky.

Ovlivňování trestních kauz či úniky informací z trestních spisů stály místo tehdejšího olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, kvůli porušení služebního slibu policejní prezident Tomáš Tuhý propustil i náměstka policie Karla Kadlece.

Vyšetřování, které má na starost Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), spěje ke konci. Následovat bude seznámení se spisem a případné poslední důkazní návrhy, které ještě musí posoudit vyšetřovatel.

Kromě Kadlece a Rozbořila jsou mezi podezřelými z uplácení šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a olomoucký podnikatel Ivan Kyselý.

V souvislosti s případem se skloňovalo rovněž jméno bývalého ministra vnitra Ivana Langera, u kterého policie při domovní prohlídce v bytě i kanceláři zabavila různé dokumenty a počítače. Blízký přítel Kyselého ale nebyl z ničeho obviněn.