Páteční jednání u krajského soudu se týkalo správců skladů v Olomouci a Ostravě, ve kterých bratři Březinové líh ukrývali.

Ze všech obžalovaných v rozsáhlém daňovém podvodu z let 2004 až 2013 jsou Tomáš Pantlík a Ivan Kovářík jediní, kteří si dosud nevyslechli pravomocný rozsudek.

Nejprve vypovídal Alexandr K. z Hranic, nájemce jedné z budov Tomáše Březiny. Objekt pro svůj podnikatelský záměr našel přes inzerát. Prostorami skladu jej provedl Tomáš Pantlík.

„Byla tam spousta kanálů a jakýchsi poklopů. Ptal jsem se, co tam je. Jeden z poklopů jsme společně nadzvedli a viděli jsme sůl,“ řekl.

Podle něj nic nenaznačovalo přítomnost tajných podzemních nádrží s nezdaněným lihem.

Jako druhý se ke slovu dostal bývalý celník Martin J. z Orlové. S Ivanem Kováříkem se seznámil v roce 2005.

„Tehdy jsem pracoval jako vedoucí daňového oddělení celní správy. Mimo jiné jsem měl na starost kontrolu tabákových výrobků i lihu,“ sdělil.

Na základě pozvání přes SMS z neznámého čísla se zúčastnil schůzky s Kováříkem i Tomášem Březinou, která měla jediný účel. Krýt daňové podvody.

„Souhlasil jsem. Dostal jsem mobil, ze kterého jsem před každým zásahem celníků v konkrétních skladech poslal smsku s varováním, že se chystá zátah. Za to jsem dostával zaplaceno. Nejprve 10 tisíc měsíčně, později už ty platby nebyly tak pravidelné. Tohle trvalo asi tak dva roky,“ přiznal dnes již bývalý zaměstnanec celní správy.

Schůzek během té doby proběhlo několik. Mluvil prý hlavně Březina, ale Kovářík byl u všech jednání přítomen.

Výslechem svědků páteční jednání skončilo. Případ byl odročen na 16. května, kdy bude pokračovat hlavním líčením u olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě.