V žalobě, která má šestadvacet bodů, se množství při jednotlivých případech pohybuje od necelého gramu až po padesát gramů.

Obžalovaný, který je ve vazbě, vinu částečně doznává, ale výrazně nesouhlasí s množstvím drog a četností předávek.

Pokud jej soud uzná vinným ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a nakládání s omamnými látkami, může jít do vězení až na dvanáct let.

Obžalovaný, který dřív hrál fotbal a podle slov jeho bývalých spoluhráčů byl velice dobrý útočník, se uživatelem pervitinu stal přibližně před dvěma lety.

„Přiznávám, že jsem se pohyboval v drogové komunitě. Odmítám však, že bych byl jeden z největších drogových dealerů. Nefungovalo to tak, že ke mně chodili jako do krámu. Když jsem něco měl, tak jsem to dal, moc jsem neprodával,“ vypověděl obžalovaný u soudu.

K prodeji drog se podle svých slov dostal nešťastnou náhodou.

„Drogy jsem nikdy nechtěl prodávat, ale při mé smůle a prokletí jsem setkal s lidmi, co je umí vyrábět,“ uvedl mladý muž.

Obžaloba však tvrdí něco jiného. Podle ní je stíhaný muž hlavou rozsáhlé sítě dealerů pervitinu.

Hodně svědků, kteří byli jeho zákazníci, si také vyslechli obvinění kvůli drogám. Dostali však podmínky, nebo si už svůj trest odpykali.

To je i případ mladé dealerky známé jako Peroxidka, která dostala trest jeden a půl roku, nebo pětadvacetiletého Jiřího Duby, který půjčoval obviněnému a jeho kamarádovi chatu na vaření pervitinu. Ten od soudu odešel s tříletou podmínkou.

Obžalovaný: Šéfem byl Espa, ne já

Obža­lovaný i jeho obhájci však s tvrzením, že bývalý fotbalista je šéfem nesouhlasí. Podle nich byl hlavou celé sítě výrobce a dealer známý pod přezdívkou Espa, který měl drogy vyrábět.

„Jezdili za mnou na chatu a půjčovali si ji na vaření. Já u toho nikdy nebyl. Za půjčení jsem stanovil, že mi budou dávat gram pervitinu,“ vypověděl ve středu u soudu Duba.

Espa už si vyslechl svůj rozsudek na podzim loňského roku. U okresního soudu také dostal tříletou podmínku.

Obžalovaný nemá trestní rejstřík čistý. V minulosti byl již odsouzen za podvod a vydírání. Pokud jej soud shledá vinným ve všech bodech obžaloby, hrozí mu pobyt ve vězení v rozmezí osmi až dvanácti let.

Soud bude pokračovat až do pátku, ale vzhledem k velkému množství omluvenek od svědků, předseda senátu Eduard Ondrášek jednání odročí na další dny.