Olomoučanku Pavlu P. potrestal letos v červnu Krajský soud v Olomouci za vraždu druha deseti lety vězení. Obžalovaná však s rozsudkem nesouhlasila a odvolala se k Vrchnímu soudu.

Její obhájkyně Petra Jakešová tvrdila, že žena byla léta psychicky i fyzicky týraná a žádala, aby její psychický stav zkoumali znalci.

„Ti by měli posoudit, zda trpěla syndromem týrané ženy. Uložený desetiletý trest považujeme za nepřiměřeně přísný, žádáme o vrácení věci ke Krajskému soudu," řekla Petra Jakešová.

Neudělala jsem to schválně, říká obžalovaná

Obžalovaná žena u Vrchního soudu uváděla, že si nepamatuje na to, jak předloni o Štědrém dnu partnera bodla kuchyňským nožem s dvanácticen­timetrovou čepelí.

„Vůbec nevím, jak se to stalo. Neudělala jsem to schválně. Neberu to tak, že jsem ho zavraždila. Bylo to neúmyslné zabití," snažila se soud přesvědčit o své nevině vysoká korpulentní žena.

Státní zástupce však upozornil na to, že olomoucký Krajský soud věnoval v minulosti maximální pozornost tomu, aby zjistil, zda byla obžalovaná obětí domácího násilí. Vyslechnuto totiž bylo nezvykle velké množství svědků z okruhu rodiny, sousedů a kolegů ze zaměstnání.

„Domácí násilí a týrání se ale neprokázalo. Ani v den vraždy ji muž nenapadl tak intenzivně, jak sama tvrdí. Není pravda, že ji dlouhodobě týral," uvedl státní zástupce.

Chtěl jen další láhev vodky

Vrchní soud v Olomouci se s jeho názorem ztotožnil. Trest deseti let vězení potvrdil, pouze změnil typ nápravného zařízení. Žena bude umístěna ve věznici s ostrahou. Soud neuvěřil tomu, že se bránila surovému útoku. Ona i její partner často nadměrně holdovali alkoholu a vzájemně se pak v opilosti fyzicky napadali.

„V době vraždy měla obžalovaná v krvi přes dvě promile alkoholu, což je stav těžké opilosti. Jednalo se o vraždu, nikoliv zabití. Věděla, že při bodnutí nožem do hrudníku může způsobit smrt," sdělil předseda senátu Stanislav Urbanec.

Upozornil také na to, že obžalovaná neměla žádný závažný důvod k obraně nožem.

„Zaútočila prakticky z malicherných důvodů, muž po ní žádal další lahev vodky. Není pravda, že by ji fyzicky napadl. Na těle tehdy neměla žádná zranění," dodal Urbanec.

Obžalovaná se k rozsudku Vrchního soudu nechtěla vyjadřovat. Její obhájkyně Petra Jakešová uvedla, že ještě zváží možnost dovolání. Rozhodnutá o jeho podání však zatím ona ani její klientka není.

Šestačtyřicetiletá Pavla P. měla krátce po půlnoci na 24. prosince 2011 v opilosti a po předchozí slovní a fyzické rozepři bodnout do levé strany hrudníku kuchyňským nožem dlouholetého druha. Občan Slovenské republiky tehdy utrpěl vážná zranění a na komplikace s nimi spojené 28. února 2012 zemřel. Ženě původně za vraždu hrozilo až osmnáct let vězení.