Policie se od 21. ledna 2024 zabývá celkem třemi oznámeními hovořícími o bílém autě v obcích na jih od Olomouce.

V Majetíně měl z automobilu vystoupit muž a nabídnout nezletilé dívce svezení na sáňkách, které měl v přívěsném vozíku.

O tři dny později měl pak muž z bílé dodávky lákat do vozidla nezletilého chlapce v Krčmani, slibovat mu měl peníze na hry a na telefon.

"Stejný den večer viděl další nezletilý chlapec bílou dodávku se dvěma muži v obci Grygov. Hocha nikdo neoslovil, on jen o bílém vozidle slyšel ve škole od paní učitelky, která děti poučila, jak se mají chovat," sdělil mluvčí policie Libor Hejtman.

Policisté prověřují všechny informace včetně záznamů z kamer. Dosavadní zjištění podle mluvčího Hejtmana zatím zprávy o lákání dětí do auta nepotvrzují. 

"Na základě dosavadních informací a zhlédnutí kamerových záznamů se jeví oznámení o lákání dětí do vozidel jako vysoce nepravděpodobné. Šetřením byly zjištěné výrazné odchylky od prvotních sdělení," uvedl mluvčí olomoucké policie.

Ten zároveň ujistil, že žádné informace nepodceňují a na případu nadále intenzivně pracují.

"Posílili jsme výkon služby v uvedených lokalitách. Informovali jsme ředitele základních škol, aby děti poučili, jak se mají v takových případech chovat. Zároveň jsme je požádali, aby nám oznámili další případné incidenty, o kterých se dozví," popsal mluvčí Hejtman. 

V případě, že by rodiče podobné informace od svých dětí získali, měli by se s nimi prioritně obrátit na Policii ČR a další postup konzultovat s policisty.